Şuanda Okuduğunuz İçerik
Google Ads’de Re-marketing ve Re-targeting Hedef Kitleleri Oluşturma

Google Ads’de Re-marketing ve Re-targeting Hedef Kitleleri Oluşturma

Daha önceden Analytics üzerinden oluşturabildiğimiz re-marketing / re-targeting ya da türkçesiyle yeniden pazarlama hedef kitlelerini artık AdWords’de  yeni panel üzerinden kolaylıkla oluşturabiliriz.

AdWords paneli üzerinden kolaylıkla hedef kitle oluşturabilir ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara direk reklam gösterebilirsiniz. Bu sayede kaçan müşteriyi ya da kullanıcıyı elde tutabilir ve onu yeniden kazanabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken AdWords’ün yanı sıra Pixel’i de kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer online e-ticaret platformunuz var ise ve ürün sayınız çok fazla ise Criteo gibi çözümleri kullanabilirsiniz. Criteo da daha iyi hedefli bir şekilde remarketing yapabilirsiniz.

Remarketing ya da Retargeting Nedir ?

Remarketing yeniden pazarlamadır ve bu remarketing için oluşturacağımız hedef kitleleri ile web sitemizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden hedefleyebilir ve sadece onlara özel reklam çıkabiliriz.

Daha teknik olarak söyleyecek olursak remarketing, cookie bazlı bir teknoloji kullanır ve web sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşmuş bir cookie yerleştirir ve sitenizden çıktıktan sonra onları takip edebilir.

Eğer tüketici iseniz ve remarketing / retargeting reklamları sizi rahatsız ediyor ise;

  • Chrome’da gizli tarayıcıyı açarak web sitelerini ziyaret edebilirsiniz ve takip edilmekten kurtulabilirsiniz.
  • Geçmiş verilerinizi silerek re-targeting ve re-marketing listelerinden çıkabilirsiniz.

AdWords’de Re-marketing, Re-targeting Hedef Kitleleri Nasıl Oluşturulur?

  • AdWords Paneline giriş yapın. Ardından yukarı da sağ üstte yer alan ingiliz anahtarı butonuna tıklayın.
  • Açılan menüden Paylaşılan Kitaplık altından Kitle Yöneticisine tıklayın
AdWords Kitle Yöneticisi
  • Açılan sayfada artı butonuna basın, aşağıya doğru açılan menüden “Web sitesini ziyaret eden kullanıcıları” linkine tıklayın
Web Sitesini Ziyaret Eden Kullanıcılar Kitlesini Oluşturma
  • Açılan sayfadan URL kısmını doldurup hangi sayfayı ziyaret edenleri hedefliyorsanız onlara özel spesifik hedefleme yapabilirsiniz.
Hedef Kitlesi Oluşturma

Eğer e-ticaret web siteniz varsa bu işinize yaramayacaktır. Google Merchant Center da tüm ürünleri listeliyor olduğunuzdan emin olmalısınız ayrıca display de oluşturacağınız reklamlarda ürün veri feedi girmiş olmanız gerekir. Veri feedine ve ürün id lerine göre remarketing yapabilirsiniz. Ancak ürün sayınız fazla ise Criteo gibi sistemler kullanmanızı öneririm. Daha kaliteli ve doğru hedefli remarketing yapabilirsiniz.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Peki Offline’da İnsanlar Nasıl Takip Ediliyor ve İzleniyor ?

Offline’da insanları yani müşterileri takip etme isteği genelde AVM’ler de oluşuyor. Şuanda Carrefour Madrid’de ki şubelerinde ve Nisa ise London’da ki AVM’lerinde pilot olarak bu yeni Bluetooth Low Energy (BLE) yani Düşük Bluetooth Enerji teknolojisini kullanıyorlar.

Carrefour Müşterileri Takip Etme Teknolojisi

Bu sayede AVM’ler insanların en çok hangi bölgelerde yoğunlaştığını ve hangi mağazaları ziyaret ettikleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu da orada reklam panolarının oluşturulması ve yeni reklam stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nejla
24 Ağustos 2018 13:57

yalnız avm lerde ki ölçümleme sistemi harikaymış. BLE ile Allah bilir başka neleri ölçümlüyorlardır,, bizim bilmediğimiz..

© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır