Şuanda Okuduğunuz İçerik
AMAZON go İlk Kez Kullanıcıyla Buluştu

AMAZON go İlk Kez Kullanıcıyla Buluştu

“Amazon go” ile alışveriş anlayışımız ve yeni pazarlama müşteri kitle analiz ölçümleme sistemleri komple değişecek!

Amazon‘un yeni hizmeti “go” ile alışveriş merkezine giriş yapıp, ürünlerinizi poşete koyup herhangi bir kasaya uğramadan ya da bir cihaza okutmadan direk mağazadan çıkış yapabilirsiniz.

“Kısaca Gel Kap Git”

Eğer bu teknoloji Türkiye’de kurulmuş olsaydı “Gel Kap Git” GKG adı buna çok yakışırdı 🙂

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışıyor ?

Mobil Telefonunuzda ki Amazon go app’ini mağazaya girişte okutup mağazaya giriş yapıyorsunuz.

Raftaki ürünleri elinize aldığınızda mağaza içindeki kamera sistemleri ve ürün raf takip sistemleri o ürünü elinize aldığını algılıyor ve ürünü onlineda ki Alışveriş Sepetinize otomatik olarak ekliyor.

Ürünle mağazadan çıkış yaptığınızda o ürünün otomatik sensörler tarafından çıkışı algılanıp hesabınızdan kartınızda o parayı çekiyor ve ürünü satın almış oluyorsunuz.

Böylelikle kasa kuyrukları vs. oluşmuyor. Yani o yalandan mavi çizginin ötesine geçince yeni kasa açıyoruz olayları yaşanmıyor 🙂

Ayrıca amazon go iade hizmetlerini de kolaylaştırıyor. Beğenmediğiniz ya da kusurlu olduğunuz ürünleri kolaylık iade edebilme şansına sahip oluyorsunuz.

Şimdilik dünya üzerinde bu teknolojiyi kullanan ilk firma Amazon. Yalnız görünen o ki Amazon bu teknolojinin patent ve diğer haklarını bir ya da iki yıl sonra diğer mağazalarla da paylaşacak ve ödeme sistemlerinde ki kolaylık her yerde yaygınlaşacak. Şuan için Apple’ın yüz ile ödeme sistemleri çok yaygın olmasa da bu tarz teknolojiler yakın bir gelecekte herkesin kullanacağı bir ortama dönüşecek gibi. Bu da aslında bize dijital paranın önemini bir kez daha gösteriyor. Dijital para ile (toplu taşıma araçları, mağaza alışverişleri, fatura ödemeleri vb. gibi daha bir çok alanda) ödeme kolaylığı sağlayacak.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

“Amazon go” Kasiyersiz Alışveriş Keyfi

Buradaki en büyük kolaylık insanların kasa görmeden direk ödeme yapabiliyor olması; bir ayrı diğer güzel özellikte biz pazarlama uzmanlarının daha fazla metrik ve boyutlara ulaşmasına imkan tanıyor. Konuyla ilgili o kadar detaylı raporlama yapılabilir ki.. Örneğin, kaç kişi ürünü eline aldı, ya da kadınlar en çok hangi raflarda gezmeyi tercih ediyor.. Erkeklerin alışveriş süresi ne kadar.. Günün hangi saatlerinde fiziki yoğunluk oluyor.. Mağazaya gelenler genelde nereden alışveriş yapıyor (alışveriş poşetlerindeki logolar)… gibi bir çok örnekli hesaplamalar ve analitik raporlamalar hazırlanabilir.

Aşağıda NBC News’in konuyla ilgili yayınladığı haberi izleyebilirsiniz.

Bu teknolojiyi en kısa zamanda Türkiye’de de görmeyi umut ediyorum.

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır