Şuanda Okuduğunuz İçerik
Amerika’da Çalışma İzni (Work Permit) Nasıl Alınır?

Amerika’da Çalışma İzni (Work Permit) Nasıl Alınır?

Amerika’da çalışabilmeniz için geçerli bir work permit yani çalışma izniniz tam adıyla da EAD yani Employment Authorization Card ınızın olması gerekiyor.

Eğer geçerli bir çalışma izniniz, EAD kartınız var ise Amerika’nın her eyaletinde çalışabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. EAD’nin örnek görüntüsünü aşağıda sizinle paylaştım. ( Abi biraz Türke benziyor 😀 )

Örnek EAD Employment Authorization Card
Örnek EAD Employment Authorization Card (Google görsellerden alınmıştır)

Tabi çalışma izninizi aldığınızda size SSN yani Social Security Number‘da verilecek. Bunu TC Kimlik numarası olarak düşünebilirsiniz. Son derece önemlidir. Amerika’da çalışıp kazandığınız paradan vergi vermenizi sağlayacak numaradır. SSN’niz yoksa Amerika’da çalışamazsınız.

Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Eğer Green Card‘ı kazandıysanız bu kart size otomatik gelecektir. Green Card Amerika’da yasal olarak oturma ve çalışma izni sağlar. Bazı arkadaşlarımız şanslı ve direk Green Card çekilişi ile bu karta sahip olabilirler. Peki ya Green Card lottery dışında bu çalışma iznini nasıl alabiliriz? **

Trump yönetimi ile EAD alımı ya da Green Card alımı aşırı zorlaştırıldı. En basit yöntem şirket sahibi birinin size sponsor olması ile eskiden direk çalışma iznine sahip olabiliyordunuz. Şimdi de olabilirsiniz ancak maaşınızın yıllık $100K dan fazla olması koşuluyla. Dolayısıyla çoğu şirket EAD yani çalışma iznine sponsor olmayı bıraktı. Yani şirketlerin size sponsor olması birinci yöntem. Bunun içine H-1 vizesini çalışma vizesini de koyabiliriz.

İkinci yöntem ise evlilik. Amerikalı biriyle evlenerek direk Green Cardınızı ve çalışma izninizi alabilirsiniz. Tabi siz evlendiğiniz gün bu evraklar hemen çat diye gelmiyor maalesef.

I-765 denilen ( I-765, Application for Employment Authorization ) formu doldurup USCIS’e yani Amerika göçmenlik ofisine göndermeniz gerekiyor. Bu forma bu linkten ulaşabilirsiniz. Bu form için ödemeniz gereken tutar $495’dur. Formu doldurup gönderirken bu ücreti çek (check) ile göndermeniz gerekiyor. Formu doldurup gönderdiniz ve USCIS bu evrakları aldıysa ortalama 6.5 ila 8.5 ay arasında beklemeniz gerekiyor. Tabi bu süre eyaletten eyalete göre değişiyor.

Eğer herhangi bir şirket size sponsor olduysa direk bu formu doldurabilir ve başvuruyu sizin adınıza yapabilir.

Ben İngilizce Okuluna Gelmeyi Düşünüyorum, Amerika’da Çalışabilir miyim?

Teknik olarak hayır çalışamazsın. Çünkü SSN yani Social Security Number’ın yok. Ama bazı okullar SSN sağlıyor ve sağladıkları SSN le sana bir yıl çalışma izni veriyor. Genelde bunu yüksek lisans okuyanlara sağlıyorlar ama bazı dil okulları da bunu sağlıyor.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Okula kayıt olmadan önce SSN sağlayıp sağlamadıklarını sorabilirsiniz.

Eğer Amerika’da çalışma izniniz yok ve para kazanmanız gerekiyorsa yapacağınız işler genelde garsonluk vb. işler olur. Hayat göründüğü kadar kolay değil maalesef. Öyle dream ülkesi felan yok 🙂

Tüm Bu İşlemleri Kendim Yapabilir miyim?

Bence tüm bu işlemleri sağlam bir immigration yani göçmenlik avukatı bularak yaparsan daha güzel olur. Evet kendinde yapabilirsin ingilizcen ne kadar iyi olursa olsun kaçırabileceğin noktalar olabilir. Yaklaşık $500 avukat için ayırıp bu işlemlerin hepsini avukatla yapman en mantıklı seçenek olur. Avukat konusunda yardıma ihtiyacın varsa bana ulaş, Türk immigration yani göçmenlik avukat bulmanda sana yardımcı olabilirim.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır