Bölüm 7: Big Data Nedir, Data Analyst Nasıl Olunur, Tableau ve Python Arasında ki Farklar Neler

Bu bölümde big datayı konuştuk, Dijital Pazarlama da data analizi nasıl yapılır, data analyst olmak için ne yapmak gerekiyor, kimler data analyst olabilir, data engineers ve data scientists arasında ne fark var, Tableau ve Python için yazılım bilgisi gerekiyor mu vb. tüm konuları bu podcast de sizlerle paylaştım.

Veri analisti milyonlarca veriyi bir araya getirip istatistiksel formüllerle yorumlayan ve derleyen kişidir. Eskiden sadece istatistik dersinde gördüğümüz bazı kavramlar artık günümüzde tüm işletmeler tarafından kullanılmaya başlanmış durumda.

Günümüzün en seksi ve parası bol olan mesleklerinden birisi olan data scientist / data analyst Türkçesiyle veri bilimcisi/data analisti olabilmek için kendinizi istatistik ve matematik alanında geliştirmelisiniz. Buna ek olarak da Python, SQL, Tableau gibi uygulamaları kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Aynı zamanda veri tabanı mantığını iyi kavramalısınız.

Tableau’yu excelin daha ultra gelişmiş versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Tableau, öğrenci ve öğretmenlere 1 yıl ücretsiz lisans ile kullanım imkanı sağlıyor. Dolayısıyla öğrenci ya da öğretmen iseniz ve Tableau’yu öğrenmek istiyorsanız bu avantajı kaçırmayın derim. İndirmek için tıklayın. Aynı zamanda Learning kısmından Tableau’yu öğrenmek için gerekli tüm materyallere ulaşabilirsiniz. Eğitim dili İngilizcedir.

Tableau Ücretsiz İndir ve Kur
Tableau Ücretsiz İndir ve Kur

Kullanılan Terimler

Data Scientist: Veri Bilimcisi

Data Analyst: Veri Analisti

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Tableau: Uygulama Adı

Python: Uygulama Adı

Dijital pazarlama 7.bölüm podcast konuğu Uğur Yiğit. Kendisine ugur.yigit@boun.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2022 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır