Şuanda Okuduğunuz İçerik
Domain Nedir, Nasıl Alınır? Domain NS’leri Hostinge Nasıl Bağlanır?

Domain Nedir, Nasıl Alınır? Domain NS’leri Hostinge Nasıl Bağlanır?

WordPress eğitimimde birinci konu, ikinci bölüm olan “Domain Nedir, Nasıl Alınır ve Domain Name Serverlerı Hostinge Nasıl Bağlanır” bunları anlatıyorum.

Domain Türkçesiyle alan adıdır. Bir web sitesi kurmak istediğinizde ilk ihtiyacınız olan şey alan adı olup, bunu ücretli olarak alan adı satan web site ve firmalardan temin edebilirsiniz.

Her istediğiniz alan adı boş olmayabilir, satın alım gerçekleştirmeden önce bu alan adının available yani uygun olup olmadığını sorgulatmanız gerekiyor. Genellikle bu sorgulatma whois işlemlerini hızlıca whois.com ve benzeri web sitelerden yapabilirsiniz. Eğer alan adınız boşsa satın alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Globalde en çok kullanılan ve ilk olan alan adı uzantısı .com’dur. Ülkeler bunu biraz daha optimize etmiş ve com sonuna kendi ülke kodlarını eklemişlerdir. Örneğin, com.tr gibi.

Domaininizi hostinge bağlamak için hosting firmanızdan alacağınız ns1 ve ns2 dns lerini yani alan adı server sunucu isimlerini domain ayarlarından girmeniz gerekmektedir. DNS tanımlama işlemini gerçekleştirdikten sonra artık domaininizi hostinge bağlamış olur ve web sitenizin kurulumuna geçebilirsiniz.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN
Hepsiburada Facebook Managed Partner Ads (MPA)

Yukarıda ki video da sizlere bu işlemler nasıl yapılır tek tek anlattım. Sizde videoyu izleyerek kendinize domain satın alabilir ve akabinde web sitenizi hostinge rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2022 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır