Şuanda Okuduğunuz İçerik
En İyi 10 Mobil Uygulama Analiz Uygulamaları

En İyi 10 Mobil Uygulama Analiz Uygulamaları

Hepimiz bir web sitesini analizleyebilmek için ne kullanmalıyız sorusunun cevabına çok açık ve net bir şekilde Google Analytics deriz. Hatta Analytics denildiğinde akla direk Google gelir. Halbu ki Analytics demek Türkçe karşığı Analitik demek oluyor, işte Google bu kadar sağlam oturmuş bu konuda.

Peki konu mobil uygulama olursa? Mobil uygulamamızı analizlemek ve ölçümlemek için hangi uygulamayı kullanmalıyız dersek bunu nasıl cevaplarsınız? Yine Google Analytics dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Evet doğru ancak bazen Google Analytics bu konuda yetersiz kalabiliyor. İşte bu yazıda size alternatifleri anlatıyor olacağım.

Bir mobil uygulamayı kurmak ve çalışır hale getirmek zor olduğu gibi onu doğru analizleyebilmekte bir o kadar zor ve yazılım bilgisi gerektirir. (Analytics toollarının kurulumu için) Özellikle her kullanıcı hareketini ölçebilmek için sürekli event ler oluşturmak ve doğru bir şekilde kodlandırmak ve Android, iOS ve Windows’a uygun olarak bunu gerçekleştirmek gerekir.

Mobil Uygulama Ölçümleme ve Analizleme Ne İşe Yarar

Uygulama yazılımcısının ve pazarlama ekibinin göz bebeğidir. Kullanıcı davranışlarını ölçme ve mobil uygulamayı daha başarılı hale getirebilmek için olmazsa olmaz bir araçtır. Doğru ölçümlenemeyen her uygulama boşa yatırım olup, kimse parasını ve vaktini boşa yatırmak istemez.

Not: Sıralamayı tamamen karışık yapıyorum, iyiden kötüye değil.

1- Apple Analytics

Apple Analytics
Apple Analytics

Apple Analytics ücretsiz bir araç olup, iOS uygulamalarınızın ölçümlenmesi için kullanabileceğiniz güzel bir araçtır. Gösterimler, kullanıcı etkileşimleri, kullanıcı segmentasyonu gibi güzel metrikleri bizimle paylaşır. Satış ve trend kısmı bize hangi applerimizin daha iyi satış yaptığı ya da uygulama içi satın alımların yüksek olduğu şeklinde güzel bir raporu paylaşır. Eğer uygulamanızın iOS versiyonu varsa mutlaka bu aracı kullanmanızı öneririm.

Ücret: Ücretsiz

Website: https://developer.apple.com/app-store-connect/analytics

 

2- Google Analytics

Google Analytics
Google Analytics

Google Analytics en popüler web, mobil analiz ve ölçümleme aracıdır. Ücretsiz versiyonu ile mobil uygulamanızın detaylı olarak analizlemesini ve ölçümlenmesini yapabilirsiniz. In-app purchases yani uygulama için satın almalar varsa burada bir takım eventler oluşturmanız gerekebilir. Ücretli Google Analaytics size daha fazla seçenek sunar ve detaylı analizlemenize yardımcı olur. iOS uygulamanızı da Google Analytics ile ölçümleyebilirsiniz, sadece Android uygulamaları için değildir, tüm uygulamalar için kullanılabilir.

Google Analytics mobil uygulama analiz ekranı örnek görüntüsünü aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Google Analytics Mobil Uygulama Analiz
Google Analytics Mobil Uygulama Analiz

Ücreti: Ücretsiz

Websitesi: https://analytics.google.com/

 

3- Localytics

Localytics Mobil Uygulama Ölçümleme Aracı
Localytics Mobil Uygulama Ölçümleme Aracı

Localytics cloud-based yani bulut tabanlı bir pazarlama otomasyon ve uygulama analiz aracıdır. Bu mobil uygulama analiz aracı ile medya, perakende, seyahat, iş ve gündelik hayattan tüm kullanıcıları ve müşterileri hedefleyebilirsiniz. Yani bu aslında sadece analiz aracı değil, hedef kitle oluşturma ve hedefleme imkanı da sunmaktadır. Kullanıcıyı elde etme özelliği ile mobil uygulamanızı daha iyi optimize edebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu özellikle uygulama içi satışlarınızı arttırabilir, kullanıcıların hangi sayfalarda uygulamadan çıktıklarını görebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu araç aynı zamanda size kişiselleştirilmiş, mesajlar ve bildirimler göndermenizi sağlayan özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Ücreti: Veriye ve kullanıma dayalı ücret politikası.

Websitesi: https://www.localytics.com/

 

4- Firebase

Firebase Mobil Uygulama Analiz
Firebase Mobil Uygulama Analiz

Firebase Google tarafından sunulan app geliştirme ve analizleme aracıdır. Genelde Android’de reklam yayınlayan herkes Firebase’i bilir ve kullanmıştır. iOS uygulamalar için de Firebase kullanışlıdır, sadece Android için değildir. Analiz, veritabanları, app crushing, crash raporları yani uygulama hataları ve hata raporlarına dair her şeyi tek bir yerde bulabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Firebase’e giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen örnek konsol ekranı görüntüsüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Firebase Konsol
Firebase Konsol Ekran Görüntüsü

Ücreti : İki tane üyelik türü var ücretsiz üyelik ve kullanıma göre üyelik

Websitesi : https://firebase.google.com/

 

5- Mixpanel

Mixpanel
Mixpanel

Çok fazla üyesi ve ve datası olan uygulamalar için son derece kullanışlı bir araç. Sektörde profesyonel kişilerin bildiği ve kullandığı analiz aracı olup, ücretsiz versiyonunu denemenizi öneririm. Bunu diğerlerinden ayıran en büyük özellik kod bilgisi bilmenize gerek kalmadan metrikleri çekmenize ve analiz etmenize imkan sağlaması.

Ücreti : Üç üyelik türü var, Ücretsiz üyelik, büyüyen uygulamalar için $89 ve kullanıma dayalı.

Websitesi : https://mixpanel.com

 

6- AppDynamics

AppDynamicsCisco’nun bir parçası olan AppDynamics ile mobil uygulamanızın performansını en ince detaylarına kadar analizleyebilirsiniz. Uygulama geliştiricisi bile olsanız bu aracı kullanabilmeniz için ufak bir eğitimden geçmeniz gerekecektir. Alışılmışın dışında bir yönetim konsolu var ancak son derece profesyonel bir şekilde çalışıyor.

Ücreti : Teklif ile

Websitesi : https://www.appdynamics.com/

 

7- Flurry

Flurry
Flurry

Özellikle dönüşüm analizleri, hedef kitle/kullanıcı analizleri, kullanıcı deneyimleri ölçümü konusunda başarılı bir araç. Ücretsiz olup kullanmanızı ve test etmenizi öneririm. Özellikle uygulama için satın alma seçeneği sunuyorsanız Flurry ile dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Flurry’i kullanarak data paylaşımı yaptığınızı da unutmayın.

Ücreti : Ücretsiz

Websitesi : https://www.flurry.com/

 

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

8- UXCam

UXCam
UXCam

UXCam ile kullanıcı hareketlerini kayıt edebilir ve video şeklinde izleyebilirsiniz. Daha önce hotjar’ı kullandıysanız UXCam kullanırken zorluk yaşamazsınız. Özellikle A/B testlerinde ve kullanıcı davranışını ölçmenizde çok işinizi rahatlatacak bir araç.

Ücreti : Üç üyelik var, fiyat bilgisi paylaşılmamış ancak aylık 2500 oturuma kadar ücretsiz

Websitesi : https://uxcam.com/

 

9- Adjust

Adjust
Adjust

 

Adjust pazarlama analizleme aracı. Özellikle mobil uygulamanız için reklamlar çıkıyorsanız ve her bir kanal performansını detaylı olarak analizlemek istiyorsanız Adjust size göre. Burada kullanıcı segmentasyonu yapabilir, hedefler oluşturabilir, A/B testing yapabilirsiniz.

Adjust’ı kullandım ancak açıkçası çok memnun kaldığımı söyleyemem. Çok basit geldi bana. Belki de Demo sürümünü kullandığımız test ettiğimiz için öyleydi, teknik destek biraz gecikmeli. Adjust’ı kullandıysanız deneyimlerinizi lütfen yorum alanında belirtin.

Ücreti : Üç üyelik var fiyat paylaşılmamış ancak $129’dan başlıyor.

Websitesi : https://www.adjust.com/

 

10- AppsFlyer

AppsFlyer
AppsFlyer

Özellikle attribution modelleri kullanan uygulama geliştiricileri ve dijital pazarlama uzmanları için güzel bir analiz aracı. Mobil uygulamanızın pazarlaması ve detaylı raporları için bu analiz aracını kullanabilirsiniz. Akıllı bannerlar, kullanıcı elde etme attribution özelliği ve tüm performansa dayalı diğer metriklere ulaşabilirsiniz.

Ücreti : 30 gün ücretsiz akabinde kullanıma dayalı fiyat bilgisi paylaşılıyor.

Websitesi : https://www.appsflyer.com/

 

Peki siz mobil uygulamanız için hangi analizleme aracını kullanıyorsunuz ? Yorum alanında paylaşmayı unutmayın.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır