Şuanda Okuduğunuz İçerik
En İyi İzlenebilecek 42 Dizi Tavsiyesi ve En Harika Diziler

En İyi İzlenebilecek 42 Dizi Tavsiyesi ve En Harika Diziler

Piyasada o kadar çok dizi var ki hangisine başlasam, ne izlesem sorusunu hergün kendimize soruyoruz.

Bir dizi biter, bir dizi başlar. Peki sen hangi diziye başlayacağını biliyor musun? Bilmiyorsan aşağıdaki dizilere bir göz atmanı öneririm.

Bu yazımda senin için dizi araştırması yaptım ve Amerika’da en popüler 42 diziyi buldum ve seninle paylaşmaya karar verdim. Bunlardan bir kaçı bildiğin diziler olabilir hatta izlediğin diziler bile olabilir; fakat eminim ki adını ilk defa duyduğun dizileri de listede görebilirsin. Hadi bakalım en popülerden az popülere doğru sıralamaya başlayalım.

Manhunt: Unabomber (Discovery)

42. Manhunt: Unabomber (Discovery)

Miniserilerden oluşmaktadır. 8 Bölüm

FBI’in içinde olduğu suçlu ve bunu araştırma dizisi. Buna güzel polisiye dizi diyebiliriz. 1978-1995 yılları arasında Amerika’da bombalı eylemler gerçekleştiren Ted Kaczynski’nin, yaşam öyküsünü konu alan bir dizi ve FBI’in Ted Kaczynski yakalama çabaları dizinin konusunu oluşturmaktadır. Gerçek bir cinayet hikayesinden baz alınmaktadır.

Crashing (HBO)

41. Crashing (HBO)

1 Sezon – 8 Bölüm

HBO’nun 2017 yılında yayınladığı yeni dizilerden bir tanesi ve başrollerini komedyen Pete Holmes üstleniyor. Crashing dizisi, karısı tarafından terk edilen Pete’in hayatını düzene sokmak adına yeni bir komedi gösterisi gerçekleştirmesi için yaptığı girişimleri ele alıyor. Cuma ya da Cumartesi gece klasiklerine koyabiliriz bunu. Evde keyif yapmak isteyenlere iyi gelebilir. “Benim de yakın zamanda başlamayı düşündüğüm bir dizi.”

Feud: Bette and Joan (FX)

40. Feud: Bette and Joan (FX)

Miniserilerden oluşmaktadır. 8 Bölüm

İki efsanevi oyuncu Joan Crawford ve Bette Davis arasında yaşanan mücadelenin perde arkasını göreceğiz. İki oyuncu kariyerlerini yeniden canlandırmak umuduyla 1962 yılında, sonradan 5 dalda Oscar adaylığı kazanacak olan What Ever Happened to Baby Jane? isimli korku gerilim dramasının başrolüne gelirler. Birbirlerinden zaten hoşlanmayan iki divanın film çekimleri sırasında yaşadıkları savaşı izleyeceğiz.

Legion (FX)

39. Legion (FX)

1 Sezon – 8 Bölüm

Marvel yapımcılarının yarattığı en güçlü mutantlardan biri olan Legion karakteri, yani dizideki oyuncumuz David Haller, küçüklüğünde görmeye başladığı ilginç şeyler ve şizofreni sancıları git gide artmaya başlayınca, tedavi olmak için hastaneye yatırılıyor. Uzun bir dönem hastanede tedavi görmek amacıyla kalıyor. Ne kadar çıkmaya çalışsa da iyileşme göstermediği için çıkmasına izin verilmiyor. David Haller şizofreni sanrılarının yanı sıra kafasının içinde bitmek bilmeyen sesler duyuyor. Ancak çok geçmeden dış güçlerin onu hastaneden çıkarmaya kalkışması sonucu dizide güzel bir aksiyon başlıyor. “Güzel dizilerden bir tanesi.”

Orange Is the New Black (Netflix)

38. Orange Is the New Black (Netflix)

5 Sezon – 13’er Bölüm

Bu diziyi komedi drama kategorisine koyabiliriz. Nişanlı bir kadın olan Piper Chapman, 10 yıl önce üniversitedeyken tanıdığı bir uyuşturucu satıcısı olan Alex yüzünden tutuklanır ve birkaç yıllığına hapse düşer. Piper’ın New York’taki nişanlısı Larry ile yaşadığı konforlu hayattan vazgeçip, topluma olan borcunu ödemesi gerekmektedir. Dizi de kahramanımızın turuncu hapishane giysilerine bürünüp, hapishane kültürünü öğrenmeye ve hayatında inandığı her şeyi sorgulamaya giriştiği, hapisteki ilginç ve lafını esirgemeyen tiplerle beklenmedik dostluklar kurduğu bir döneme, mizahi bir dille tanık eder bizleri.

Broadchurch (BBC America)

37. Broadchurch (BBC America)

3 Sezon – 8’er Bölüm

Daha önce hiç bir cinayet vakasının yaşanmadığı ve ülkenin en düşük suç oranına sahip bölgelerinden biri olan sahil kasabası Broadchurch, 11 yaşında bir çocuğun cinayet vakasıyla sarsılır. Cinayete kadar kasabada çoğu önemsiz hırsızlık olayı, nadiren uyuşturucu kullanımı ve alkollü araç kullanım vakası dışında kasabanın bu denli bir suçla karşı karşıya kalmamış halkı bir şok geçirir. Halk, diğer çocukların da tehlikede olabileceği konusunda endişelenir ve katilin bir an önce bulunmasını ister.

Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

36. Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

3 Sezon – 13’er Bölüm

Netflix’in komedi dizilerinden bir tanesi. Bir kıyamet günü tarikatından kurtarılan ve kendini New York’ta bulan genç bir kadın, artık var olmadığını zannederken yepyeni bir dünyayı keşfetmek durumunda kalır.

The Sinner (USA Network)

35. The Sinner (USA Network)

Limitli 8 Bölüm

Genç bir annenin ailesiyle birlikte gittiği sahilde içine düştüğü nedensiz öfke, şiddet ve korku nedeniyle işlediği cinayet anlatılıyor. Hayatı boyunca doğruları aramaktan hiç vazgeçmeyen dedektif Harry ile Cora’nın yolları bu cinayetle kesişiyor. Peki son derece normal ve mutlu bir yaşamı olan Cora’nın bu cinayeti işleme sebebi ne?

The Missing (Starz)

34. The Missing (Starz)

2 Sezon – 8’er Bölüm

2006 yılı yazında Tony Hughes, eşi Emily ve oğlu Oliver ile birlikte Fifa Dünya Kupası’nın da etkisi ile İngiltere’den Fransa’ya tatile gider. Fransa’ya girdikten kısa bir süre sonra geceyi geçirmek ve konaklamak için küçük bir kasaba olan Chalons du Bois’e gelirler. Bir akşam Dünya Kupası çeyrek final maçını izlemek için Tony oğlu ile birlikte kalabalık bir ortamın olduğu açık hava kafeteryasına giderler. Kutlamalar sırasında Tony oğlunu gözden kaybeder ve tüm aramalarına rağmen bulamaz. Aradan 8 yıl geçmiş, Oliver bulunamamış, polis soruşturmayı kapatmış, Emily oğlunun kaybolmasından kısmen sorumlu tuttuğu Tony’i boşamıştır. Tony oğlunun ölmüş olacağını asla kabul etmez ve 2014 yılında ele geçen bazı kanıtlar sayesinde emekli dedektif Baptiste Julien’in (Tchéky Karyo) yardımı ile parçaları birleştirmeye ve oğlunu tekrar aramaya başlar.

The Same Sky

33. The Same Sky (Netflix)

1 Sezon – 6 Bölüm

Dizi, Batı Almanya’daki bir kadın ve ülkesinin selameti için onu baştan çıkarması gereken bir Doğu Almanya ajanının ilişkisi etrafında gelişiyor. Tutkulu ama diğer yandan düzenbazlık üzerine kurulu bir ilişki… Dizi aynı zamanda birbirlerinin içine geçmiş iki tarafın ajanları, dolandırıcıları, Amerikan ile İngiliz diplomatlar ve duvarın farklı tarafındaki iki ailenin kaderleri üzerinden Soğuk Savaş’ın atmosferini de sunuyor. İdeoloji tarafından bölünmüş olan Berlin’deki insanların tek paylaştığı şey ‘aynı gökyüzü’.

Master of None

32. Master of None (Netflix)

2 Sezon – 10’ar Bölüm

Amerika’da yaşayan göçmen bir adamın hayatını konu alırken baş aktör Aziz Nasari Amerika’da büyümüş 30’lu yaşlarında bir aktördür. Hayatının hızlı geçtiğini fark ettiğinde sonunu düşünmeye başlayarak yaşamdan daha fazla haz almak istediğine karar verir. Komik, sinematik bir o kadarda talihsiz bir aktörlük hayatına sahip olsa da yaşamı oldukça eğlenceli geçmektir.

Fargo

31. Fargo (FX)

3 Sezon – 10’ar Bölüm

Fargo; Coen kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Yıl 2006, yer Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde küçük bir kasaba olan Bemidji. Ana karakterimiz Lester, sokakta eskiden okulda ona zorbalık yapmış biri olan Sam Hess ile karşılaşır. Lester bu karşılaşmada yaralanır ve hastaneye gider. Burada sıra beklerken Lorne Malvo ile karşılaşır. Lorne, Lester’a onun yerinde olsa ona bunu yapanı öldüreceğini söyler ve Lester’a isterse Sam Hess’i öldürmeyi teklif eder. Lester cevap vermez ve Lorne oradan ayrılır. Sonrasında ise olaylar çok karışır.

Baskets

30. Baskets (FX)

2 Sezon – 10’ar Bölüm

Paris’in prestij sahibi bir okulunda palyaçoluk eğitimi alan Chip Baskets başarısız bir yıl geçirerek eğitimini tamamlamayı başaramaz ancak hayallerinde iyi bir palyaço olmak vardır. Eğitimi ne kadar başarısız olsa da hayallerinin peşinden gitmek konusunda kararlıdır. Kendini geliştireceği ve iş imkanı sunan bir şirketle anlaşarak California yolculuğuna çıkması hayatında önemli değişimlere neden olacaktır. Başarısız bir palyaço’nun dramatik komedi hikayesi anlatılmaktadır.

Big Little Lies

29. Big Little Lies (HBO)

Mini bölümlerden oluşmaktadır – 7 Bölüm

Sevecen anneler, başarılı babalar, sevimli çocuklar ve şık evler… Kaliforniya’nın göz alıcı sahil kentlerinden olan Monterey’de hayat hiç de dışarıdan göründüğü gibi değildir. Mükemmel yaşamlar, aslında kıskançlıklar ve yalanlarla çevrili küçük hapishanelere benzemektedir. Çocukları okula başlayan ve çok farklı kişiliklere sahip olmalarına rağmen arkadaş olmayı beceren Madeline, Celeste ve Jane ihanetlerle dolu Monterey’de bir yandan hayatta kalmaya çalışıp bir yandan da birbirlerine sahip çıkmaktadırlar. Bakalım gelecekte yaşanacak bir cinayet, karakterlerimizin hayatlarını nerelere sürükleyecektir?

Sneaky Pete

28. Sneaky Pete (Amazon)

1 Sezon – 10 Bölüm

Hapishaneden yeni çıkmış bir dolandırıcı (Giovanni Ribisi), peşinde olan alıcılardan kurtulmak için hapishanedeki hücre arkadaşı Pete’in kimliğini üstlenerek onun hayatını yaşamaya başlar. 20 yıldır Pete’ten haber alamayan ailesine giderek kendisini Pete olarak tanıtır ve onların yanına taşınır. Aile işini devam ettirmek adına, dolandırıcılık alanındaki uzmanlığını da kullanarak polisin aradığı birtakım suçluları yakalayarak ödül avcılığı işine girer ve bu sırada daha önce yaşamadığı türden bir aile hayatını keşfeder.

Top of the Lake: China Girl

27. Top of the Lake: China Girl (SundanceTV)

2 Sezon – 6’şar Bölüm

İlk sezon 12 yaşındaki Tui Mitcham adındaki bir kızın kaybolması ile ilgilidir. Dedektif Robin Griffin (Elisabeth Moss) bu davayı araştırmaya girişir. İntihar etmek için gizemli ve dondurucu bir göle giren Tui’nin 5 aylık hamile olduğu öğrenilir fakat Tui çocuğun babasının kim olduğunu söylememektedir. Polisler çocuğun tecavüze uğradığını düşünürler. Griffin’in davayı çözmeye yaklaştığı her adım kendisi ile ilgili bir gerçeği daha su yüzüne çıkartmaktadır…

The Americans

26. The Americans (FX)

5 Sezon – 13’er Bölüm

Yıl 1981, burası Washington… Son zamanlarda buralarda güvenebilecek insan sıkıntısı çekiliyor. Devletin üst kademesinde çalışan bir bürokrat, mesai saati bitiminde bir barda günün yorgunluğunu atarken ona kur yapan kadının cazibesine kapılmakla kendisini satranç tahtasında bir piyon olarak bulabilir. Sayısı kestirelemeyecek derecede fazla stratejik hamlenin yapıldığı bu oyunun asıl ismi ise Soğuk Savaş!

Ozark

25. Ozark (Netflix)

1 Sezon – 10 Bölüm

Byrdes çifti ve ergenlik çağındaki çocukları Charlotte ve Jonah, her anlamıyla sıradan bir hayat sürmekte olan sıradan bir Amerikan ailesidir. Sıradanlıklarını bozan tek bir durum vardır; Marty’nin işi. Chicago’da finans danışmanlığı yapan Marty, aynı zamanda Meksika’daki en büyük uyuşturucu kartelinin, en iyi para aklama aracı olarak da çalışmaktadır. İşler ters gittiğinde, Marty ailesini Chicago’nun gökdelenlerinden uzağa taşımalı ve Missouri’nin Ozark olarak bilinen Lazy Lake bölgesine taşınmalıdır.

GLOW

24. GLOW (Netflix)

1 Sezon – 10 Bölüm

Kişisel ve mesleki hayatında başarı gösterememiş bir grup kadın güreş organizasyonuna katılır. Banka hesabında 83 dolar bulunan, iş hayatında başarı gösteremeyen bir kadın sıra dışı organizasyonu duyar ve şansını denemek ister. Glow (gorgeous ladies of wrestling) muhteşem kadın güreşçiler ekibinin elemelerine katılır. Amaçları Amerikan güreçilerinin seksi kadın versiyonunu hazırlamaktır ancak katılımcı kadınlar oldukça sıradandır. Öncelikle iyi bir eğitimden geçerek güreşi şova dönüştürmeleri gerekmektedir.

Line of Duty

23. Line of Duty (BBC)

4 Sezon – 6’şar Bölüm

Sam, gizli psikopatça arzuları yerine getirme eşiğinde olan bir ergendir. Babasının bir trafik kazasında öldüğünü sanan Sam, koruyucu annesi Jenny ile birlikte yaşamaktadır. Jenny, yaşlı insanların tedavisi ve bakımı ile ilgilenen bir hemşiredir. Yerel hastanede çalışan Jenny, cazibeli ve çekici Bill ile tanışır. Bill, karamsar ve aksi kızı Chrissy ile kasabaya yeni taşınmış, yaşlı annesi Margaret ile yeniden bağlantı kurmaya çalışan bir adamdır. Okulda tanışan Sam ve Chrissy arasında hızla bir çekim olur. Sam, hayatında ilk defa ilişki kurabileceği birisiyle tanışmış gibi hissetmektedir ama acaba Chrissy, onun bu psikopatça öldürme arzularını anlayıp, paylaşabilecek midir? Bu sırada Jenny, eski sevgilisi, öfkeli ve saldırgan bir adam olan Sam’in babası Peter’ın, şartlı tahliye gününün yaklaştığını öğrenir. Jenny, Sam’e babasının hayatta ve hüküm giymiş bir katil olduğu gerçeğini nasıl anlatacağı sıkıntısı ile karşı karşıyadır.

The Young Pope

22. The Young Pope (HBO)

Mini Bölümlerden Oluşmaktadır – 10 Bölüm

Dinde devrime inanan, 47 yaşında yetim bir Amerikalı’nın yeni Papa seçilmesiyle başlayan olaylar zinciri, Oscarlı yönetmen Paolo Sorrentino’nun elinde 10 bölümlük bir görsel ve işitsel ziyafete dönüşüyor. Başrolde, pek çoklarına göre kariyerinin en iyi performansını veren İngiliz aktör Jude Law’ı izlediğimiz The Young Pope’un göz kamaştıran atmosferine, tüm dünya ile aynı anda kapılmak için bir saniye bile düşünmeyin.

Insecure

21. Insecure (HBO)

2 Sezon – 10’ar Bölüm

Issa, fark yaratmak için farklı ırktan olan ilkokul çocuklarının toplumda kendini yabancı hissetmemesini ve ırkçılığı önlemeye çalışan bir sivil toplum örgütünde çalışmaktadır. Burada siyahi bir kadın olarak fikirlerini, dünyaya bakış açısını çocuklara da yansıtmaya çalışır. Ayrıca kendisinin hayatını da izliyoruz. Arkadaşlarıyla ve sevgilisiyle olan ilişkilerine, hayata bakış açısına göz atıyoruz. Dizide kendi dışında sevgilisinin ve yakın arkadaşı Molly’nin de hayatlarını yakından izliyoruz.

Younger

20. Younger (TV Land)

4 Sezon – 12’şer Bölüm

Kırk yaş sendromuna giren bekar anne Lizza bir anda verdiği karar ile yeniden iş hayatına döner ancak düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Yaşının ilerlemesinden dolayı birçok şirket tarafından reddedilir. Bir barda tanıştığı 20’li yaşlarda bir gencin Liza’nın genç gösterdiğini 26’lı yaşlarda gözüktüğünü söylemesi ile en yakın arkadaşlarıyla beraber daha genç gözükmek için birçok şey deneyecektir. Olayların bu şekilde gelişmesi çok komik sahnelere yol açacaktır.

American Gods

19. American Gods (Starz)

1 Sezon – 8 Bölüm

Shadow Moon, üç yıllık cezasını çektikten sonra hapisten bir kaç gün erken bırakılır. Bu sırada hapishane müdürü O’na kötü haberi verir, çok sevdiği eşi Laura otomobil kazası geçirmiş, ölmüştür. Karısının cenazesine gitmek için bindiği uçakta yanına bir adam oturur. Kendisini Bay Wednesday (Çarşamba) olarak tanıtan adam, Shadow’un hayatı hakkında çok fazla detaya hakimdir ve O’na iş teklif eder. Shadow bir süre sonra başka çaresi olmadığını düşünür ve Wednesday’in teklifini kabul eder. Wednesday ilk etapta bir dolandırıcı görüntüsündedir ve Shadow’un ortak ve O’nun koruması olarak çalışmasını istemektedir. Fakat Shadow bir süre geçince O’nun mitolojiden adını duyduğu kuzey ülkeleri tanrılarından Odin olduğunu anlar. Wednesday Amerikayı dolaşarak topluma karışmış ve normal insan rolü yapan kadim tanrıları toparlamaktadır. Modern tanrılar ise medya ve teknolojidir artık. Shadow kadim ve modern tanrıların savaşının ortasında kalacaktır.

Curb Your Enthusiasm

18. Curb Your Enthusiasm (HBO)

9 Sezon – 10’ar Bölüm

1947 doğumlu David’in 2000 senesinde hayata geçirdiği projeyi, hayatta her şeye sahip bir adamın günlük hayatta başından geçen trajikomik olaylar silsilesi olarak tanımlayabiliriz. Seinfeld’den sonra televizyon için iş yapmak istemeyen, mütevaziliğine karşın yer yer Seinfeld’i kullanmaktan da çekinmeyen ve hayata karşı kazandığı küçük zaferlerle dünyanın en mutlu adamı olabilen Larry David‘e HBO için yazmış olduğu bir komedi dizisidir.

BoJack Horseman

17. BoJack Horseman (Netflix)

4 Sezon – 10’ar Bölüm

BoJack Horseman, 90’lı yıllarda Horsin’Around isimli bir sitkomda başrol oynayan ve bu sayede yıldızı parlayan bir attır. Evet, yanlış okumadınız! Ana karakterimiz insanların yapabildiği her şeyi kolaylıkla yapabilen, içkiyi elinden düşürmeyen ve iki ayak üstünde yürüyen bir at.

Great News

16. Great News (NBC)

1 Sezon – 10 Bölüm

Katie, fazlasıyla müdahaleci ve kusursuz olması için üstüne gelen bir anne tarafından yetiştirilmiştir. Şimdi 30 yaşındadır ama kariyerinde bir çeşit tıkanma yaşamaktadır. Hayalindeki işi yapsa da istediği noktaya bir türlü gelememektedir. Artık bu sorunun üstüne gitmelidir. Bu sırada annesi Carol da hayatında değişiklik arama yoluna girmiştir. 30 yıldır ev hanımlığı yapıp kızını büyütse de hiçbir şey için geç olmadığına karar verir ve üniversiteye döner. Stajını yapacağı yer olarak ise kızının çalıştığı iş yerini seçer. Bu iş yeri, çalışanlarının kendilerine özel ve tuhaf yöntemleriyle işleyen, bir kablolu kanalın günlük haber programı The Breakdown’dır.

Billions

15. Billions (Showtime)

2 Sezon – 12’şer Bölüm

Amerika’nın en başarılı avukatlarından birisi olarak hayatını sürdüren Chuck Rhoades, kariyerinin en parlak dönemini geçirmekte ve zirvedeki yaşamının keyfini sürmektedir. Dünyaca ünlü milyarderlerden birisi olan Bobby Axelrod’un avukatlığını yapmaya başlaması ile hayatı tamamen değişecektir. Kötü adamın yaptığı yanlışları engellemek için kabul etmesi, yine de onu kötülüklerden koruyamayacaktır. Ünlü milyarderin özel işlerini yürütmesi ve git gide içine sürüklenmekten kendini alıkoyamadığı yolsuzluk davaları karşısında farklı bir yola girdiğini anlayacaktır. Chuck için hayat bu saatten sonra çok daha zorlu ve macera dolu bir hale gelecektir. Sürekli içsel sorgulamalarla geçireceği bu yeni hayatında, alışkın olmadığı eylemlerin içerisine bizzat yer aldığını da görecektir. İki farklı karakterin vereceği savaş ve yaşananlar soluksuz izlenecek türdendir.

Dear White People

14. Dear White People (Netflix)

1 Sezon – 10 Bölüm

Beyazların çoğunlukta olduğu Ivy League Üniversitesi’nde, bir grup Afro-Amerikalı öğrencinin ırkçılık ve ayrımcılık gibi sorunlarla mücadelesi işlenecektir. Irkçılığın hasır altı edildiği ve görmezden gelindiği bu okulda, sözde ırkçılığın aşıldığı Amerika mizahi bir dille eleştirilecektir.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Star Trek: Discovery

13. Star Trek: Discovery (CBS All-Access)

1 Sezon – 9 Bölüm

Günümüzün çağdaş versiyonu olan dizi, Star Trek serisinin olaylarından 10 yıl öncesini konu edinir. Uzun metrajlı filmlerin zaman çizelgesinden ayrı olarak, yeni dünyalar ve medeniyetler keşfeden USS Discovery mürettebatını izler. Discovery, Star Trek tarihinde daha önce bahsedilen ancak keşfedilmemiş bir olayın etrafında dönüyor.

Taboo

12. Taboo (FX)

1 Sezon – 8 Bölüm

James Delaney, annesinin mensup olduğu bir Afrika kabilesinde geçirdiği on yıllık sürenin ardından, babasının ölümü ile memleketi İngiltere’ye geri döner. Bu sırada, dönemin meşhur ve çok tehlikeli Doğu Hindistan Şirketi’nin göz koyduğu kritik bir arazinin, babası tarafından sadece oğlu James’e bırakıldığı ortaya çıkar. Bu işe dünden razı olan ve şirket ile pazarlıklarda sona yaklaşan James’in üvey kız kardeşi ve onun kocasının hain planları bir anda suya düşer. İngiltere’de ortalık karışmaya başlayacaktır.

The Good Place

11. The Good Place (NBC)

2 Sezon – 8’şer Bölüm

Dünyadaki hayatını bencil, umursamaz ve kendisine bile pek hayrı dokunmayan biri olarak geçiren Elenaor önceleri bu yanlışı düzeltmek istese de Kötü Yer’in (Bad Place) ne kadar korkutucu bir yer olduğunu öğrenip bunu saklamaya karar verir ve yerini sağlamlaştırmak için Chidi’den iyi insan olma dersleri almaya başlar. Öte yandan bu huzurlu yerde de işler karışmak üzeredir.

Stranger Things

10. Stranger Things (Netflix)

2 Sezon – 9’ar Bölüm

Arkadaş canlısı, hayatında her şeyi düzgün olan bir çocuk aniden ortadan kaybolur. Bu gizemli kayboluşun ardından ailesi ve yerel polis çocuğu aramaya başlar ancak ellerinde hiçbir şey yoktur ta ki gizemli bir başka kız ortaya çıkana kadar. Yıllar önce kaybolan başka bir çocuk yeniden ortaya çıkar. Will’in bir şeyden saklandığını söylemesi olayları daha karmaşık bir hale getirir. Devletin gizli projelerinden birimi yoksa doğa üstü bir güç mü ?

Ve işte 10’dan öncesi.. zirveye doğru yaklaşmaya başladık heyecan dorukta olmalı 🙂

Game of Thrones

9. Game of Thrones (HBO)

7 Sezon – 7’şer Bölüm

Sonsuz bir evreni andıran Taht Oyunları, adeta bitmeyen bir hikayeye sahip. Dizide anlatılan olayların öncesi, önemli karakterlere ait hikayeler, bazı varlıkların nasıl meydana geldiği ve Yedi Krallık olarak da bilinen Westeros’un ardındaki dünya gibi temaları da işlediği takdirde bu yapım yıllarca sürebilir. Yazların ve kışların oldukça uzun geçtiği bir diyarda, yıllar boyu taht kavgaları yaşanmaktadır.

American Vandal

8. American Vandal (Netflix)

1 Sezon – 8 Bölüm

Üniversite içinde bulmakta olan 27 adet araba, bir sabah, erkek cinsel organı ile süslenmiş biçimde bulunur. Bu olayı kimlerin yaptığını öğrenmek için de hemen araştırma başlatılır. İlk şüphe edilen kişi dick-drawer takma adına sahip olan Dylan Maxwell’dir ve Maxwell, saldırıları üstlenir. Fakat hala, onun suçlu olup olmadığı tartışması sürmektedir. Alt sınıflardan meraklı ve hevesli bir öğrenci, bu olay ile ilgili bir belgesel çekmeye başlar ve gerçeği araştırır.

Silicon Valley

7. Silicon Valley (HBO)

4 Sezon – 10’ar Bölüm

Her şey Richard’ın çok önemli bir algoritma bulması ile başlıyor. Peşine düşen büyük şirketler, fikirlerini çalmak isteyen firmalara rağmen Richard ve arkadaşları kendi şirketleri Pied Piper’ı kurar. Silicon Valley Dizisi, bu rekabetçi piyasada genç girişimcilerin hayatta kalma çabasını hem gerçekçi hem de eğlenceli bir açıdan anlatmaktadır. (Favori dizimdir diyebilirim.)

Mindhunter

6. Mindhunter (Netflix)

1 Sezon – 10 Bölüm

FBI’ın özel bir biriminde görevli ajan Holden Ford ve ortağı Bill Tench kötü şöhretli seri katilleri ve tecavüzcüleri araştırmaya başlar. Acımasız olayları soruşturdukça yeni profil çıkarma teknikleri geliştirirler.
John Douglas ve Mark Olshaker tarafından kaleme alınan Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit kitabından uyarlanacak.

Difficult People

5. Difficult People (Hulu)

3 Sezon – 10’ar Bölüm

New York’da yaşan 30’lu yaşlardaki iki komedyen Billy ve Julie için hayat oldukça zordur. Arkadaşları ve tanıdıkları hayatta gerçek aşkı ve başarıyı yakalamışlardır. Billy ve Julie ise bir yandan kariyerlerinde ilerlemeye bir yandan da gönül ilişkilerini yoluna koymaya çalışmaktadır. Ancak şanssız ikili için her şey gün geçtikçe daha da kötüye gitmektedir.

The Leftovers

4. The Leftovers (HBO)

8 Bölüm

The Leftovers Konusu, Dünyadaki ani bir nüfus kaybını ele alıyor. Bir kesimin deyimiyle ‘Rapture‘ adını alan bu ani kayboluş ile 14 Ekim‘de Dünya nüfusunun %2’si kaybolmuştur. Geri kalan nüfus adeta şoka girmiş ve aradan da 3 yıl kadar bir süre geçmiştir. Geri kalan insanlar, yakınlarını kaybedenler zor bir toparlanma sürecinden geçmektedir. Üstüne üstlük gidenlere ne olduğu neden olduğu ile ilgili bir bilgi gelmemesi de acılarını körüklemektedir. Biz de The Leftovers dizisinde herkesin zor da olsa yaşamına devam ettiği yeni dünyaya bir göz atacağız. The Leftovers konusu kısaca geri kalanların yaşamını bir gizem unsuru barındırarak konu ediyor.

Better Call Saul

3. Better Call Saul (AMC)

3 Sezon – 10’ar Bölüm

Better Call Saul, Breaking Bad öncesini anlatan bir temaya sahip, 2013 yılındaki dizinin kurgu ve senaryosunu oluşturan karakterlerin önceki hayatları, birbirini daha tanımadıkları dönemin işlendiği bir drama. Mesela, Saul Goodman avukatlığının başında, henüz kurnaz ve sahtekar değil. Kariyerinin başlangıcında olan kahramanımızın ve çevresindeki insanları Breaking Bad’ a nasıl götürdüğüne şahit olacaksınız.

The Handmaid’s Tale

2. The Handmaid’s Tale (Hulu)

1 Sezon – 10 Bölüm

Yakın, distopik bir gelecekte Amerika Birleşik Devletleri’nde rejim değişmiş, ülke totaliter ve köktendinci bir ekip tarafından yönetilmeye başlamıştır. Yeni yönetim şekline göre kadınların çocukları ve çalışma hakları ellerinden alınmış, mal varlıklarına da el koyulmuştur. Yakalanan muhalif kadınların bir kısmı ülkenin yüksek rütbeli kumandanlarına hizmetçi olarak verilmekte ve onların malı gibi görülmektedir. Hizmetçi adı altında evlere dağıtılan bu kadınlardan beklenen asıl şey, evinde yaşadıkları kumandanlardan hamile kalıp mümkün olduğu kadar çok çocuk doğurmalarıdır. Fakat son yıllarda neredeyse sıfıra düşen doğum oranları, hamile kalmanın iyice zorlaştığını ortaya koymaktadır. İşte The Handmaid’s Tale, yukarıda bahsettiğimiz hizmetçi kadınlardan biri olan ve korkunç bir hayatın üstesinden gelmeye çalışan Offred’in hikayesini anlatmaktadır.

Twin Peaks: The Return

1. Twin Peaks: The Return (Showtime)

Limitli Seri 3.Sezon – 18 Bölüm

David Lynch’ten televizyon dizilerine yeni bir soluk getiren dizi. Küçük bir kasabada Laura Palmer isimli genç bir kız öldürülür. Kendi halinde, sessiz sakin bir yerleşim yeri gibi görünen bu kasaba aslında hiç de göründüğü gibi değildir. FBI Ajanı Dale Cooper cinayeti araştırmak üzere, kasabaya gönderilir..

Twin Peaks Laura Palmer isimli bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır. FBI ajanı Dale Cooper bu cinayetle ilgilenmek için kasabaya gönderilir, fakat bu küçük ve sakin görünen kasaba aslında derinliğine bakıldığında çok karışıktır.

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır