Şuanda Okuduğunuz İçerik
Facebook’un Yeni Arkadaşlık (Dating) Servisi Geliyor

Facebook’un Yeni Arkadaşlık (Dating) Servisi Geliyor

Geçen hafta ki Facebook F8 toplantısında Mark Zuckerberg Facebook’un yeni servisi olan arkadaşlık sistemini (dating service) tanıttı.

En popüler uygulamalar olan Tinder ve OkCupid’dan sonra Facebook’ta arkadaşlık servisini faaliyete geçirmek için kolları sıvadı. Facebook Dating Service ile kullanıcıların birbirlerini bulup karşılıklı beğenmeleri sonucunda eşleştirecek ve arkadaşlık kurmalarını sağlayacak. Ancak tüm bu aktiviteler yapılırken kendi kişisel Facebook hesabınızda hiç bir şey paylaşılmayacak ya da hiç kimseye bildiri gitmeyecek. Yani bu uygulamayı kullanırken rahat olun 😀

Bu hizmeti kullanmak için yeni bir uygulama indirmenize gerek kalmayacak. Tamamen uygulama içinde opsiyonel olarak terchiniz doğrultusunda aktif edilebilecek ve kullanabileceksiniz. İzniniz olmadan uygulamada gösterilmeyeceksiniz.

Eğer Facebook’un bu yeni hizmetini kullanmak isterseniz ayarlar kısmında yeni “Dating Profile” oluşturmanız gerekecektir. Profilinizi oluşturduktan sonra kullanmaya başlayabileceksiniz. Dating Profilinizde yapacağınız tüm aktiviteler asla kendi kişisel facebook profilinizde görüntülenmeyecek.

 

Peki Facebook Neyi Hedefliyor Olabilir?

Bildiğiniz gibi hepimizin bir Facebook hesabı var ancak en son ne zaman giriş yaptığınızı sorsam çok çok eski tarih olacağından eminim. Facebook’un şu an ki durumu kullanıcıların uygulamalarını aktif olarak kullanmaması ve dolayısıyla Facebook’un da reklam gelirlerinde azalış olduğunun başlangıcı.

Facebook bu yeni Dating Service ile yeniden aktif olmayan kullanıcıları uygulama üzerinde faaliyete geçirecek ve onlara reklamları göstererek reklam gelirlerini arttıracaktır.

AdBlocker’un Facebook, Instagram vb. kanallarda çalışmadığını düşünürsek harika bir yöntem diyebiliriz.

Peki Artıları Neler Olabilir?

En başta evde kalmışlara ve dışarıda yana yana aşk arayanlara baya yardımcı olacağını düşünüyorum heheheheh 😀

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Tinder, OkCupid gibi uygulamalar da tüm fonksiyonları kullanmak istiyorsanız belirli bir ücret ödemelisiniz. Dolayısıyla kullanıcılar premium üyelik almayıp sadece hesap açmak için hesap açıp ücretsiz olarak kullanmaktadırlar. Bu durumda kullanıcıların sistemi etkin kullanmayıp sistem üzerinde match sayısını ve aktiviteyi azaltmasına neden olmaktadır. Facebook’un bu uygulaması ile insanlar arkadaşlık sistemini daha aktif kullanabilecektir diye düşünüyorum.

En güzel artısı da sanırım kadınlar üzerinde olacaktır. İnsanlar Tinder’da tanıştım demeye utanıyor. Yani Tinder hepimizin gözünde (sadece Türkiye için geçerli değil tüm ülkelerde) bir seks uygulaması olarak düşünülüyor. Yani Tinder’dan match olduysan onunla seks yapmayı arzuluyorsun anlamını çağrıştırıyor o nedenle çoğu kadın bu uygulamaya çok sıcak bakmıyor. Zaten Mark bu uygulamayı tanıtırken “sadece takılmalık değil uzun süreli ilişkilerin başlangıcı olacağına inanıyorum” diyor 🙂  (videoda 0.57 sn)

Facebook daha masum olacağından daha hoş arkadaşlıkların başlamasına katkı sağlayabilir diye düşünüyorum.

Hadi bakalım bol matchlere, şansınız açık olsun. 

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2022 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır