Şuanda Okuduğunuz İçerik
Google Alışveriş Reklamlarında ki En Son Çıkan “Satın Al” Özelliği

Google Alışveriş Reklamlarında ki En Son Çıkan “Satın Al” Özelliği

Geçen hafta Google, Google Alışveriş için yeni bir özelliği duyurdu, bunu ben direk Google’da çalışan John Kennard’dın sunumundan öğrendim.

Bu yeni özellik sadece Amerika’da kullanılabiliyor ve bu Buy on Google özelliği ile Merchant Center’a yüklediğimiz ürünleri direk Google üzerinde satabilir duruma gelebileceğiz. Şuan ki sistemde insanlar ürünlere tıkladıklarında web sitelerine yönlendiriliyordu ancak buna yeni bir seçenek getirildi ve Satın Al butonu getirilerek, başka bir web sitesine yönlendirilmeden Google içinde ürünü satın alabiliyor duruma geleceğiz.

Google Üzerinden Ürün Satışı
Google Üzerinden Ürün Satışı

Bu yeni gelen özellik tüm perakendecilere ücretli reklam çıksın ya da çıkmasın herkese ürünlerini Google üzerinden satmaya olanak sağlıyor. (Ancak ilk olarak USA’de başladı, Türkiye’ye de yakın tarihte geleceğine inanıyorum.)

Her ne kadar Türkiye’de alışveriş reklamları yasaklı olsa da, Google Alışveriş sekmesi aktif olarak kullanılmakta ve insanlar burada ürün listeleyebilmektedir. Dolayısıyla bu sayfa üzerinden kullanıcılar direk ürünleri görüntüleyebildikleri gibi başka bir web sitesine gönderilmeden direk onsite checkout ile Google üzerinden alışverişlerini tamamlayabilecekler.

Bu durumun biz kullanıcılara sağladığı en büyük fayda ise alışveriş sepetlerine birden fazla perakendecinin firmanın ürünlerini ekleyebilir ve tek bir ödeme ile alışverişi tamamlayabiliyor olmamız olacaktır.

Ama inanıyorum ki, trendyol ve n11 gibi firmalar yani tüm sanal pazar yerleri Türkiye’de bunun da aktif olarak kullanılmaması için gerekli hukuki yollara başvuracaktır. Tabi nasıl sonuçlanır bilemiyoruz.

Perakendecilerin de bu hizmeti kullanmak istemelerinin en büyük nedenlerinden biri de Google’un bu hizmeti 0 “sıfır” komisyon ile sağlaması. Yani trendyol, n11 ya da diğer sanal pazar yerlerinde ki komisyon oranlarını göz önüne getirdiğimizde bu bence harika bir fırsat olacaktır.

Merchant Center Aracılığı ile ürünlerimizi organik ya da paid olarak Google Alışveriş sayfasında satışını sağlayabiliriz.
Merchant Center Aracılığı ile ürünlerimizin organik ya da paid olarak Google Alışveriş sayfasından satışını sağlayabiliriz.

Yukarıda ki tabloda yer alan Advertise on Google Türkiye de ki firmalar için uygun değil. List on Google Türkiye’de aktif olarak kullanılıyor, bu hizmetten yararlanabilmek için de Merchant Center hesabınızı oluşturmanız ve ürünlerinizi buraya eklemeniz gerekmektedir. Son olarak da Sell/Buy on Google’da şuan da sadece USA’de aktif olarak deneniyor ve test ediliyor.

Bu yeni özelliği kullanarak Google üzerinden satış yapmak.
Bu yeni özelliği kullanarak Google üzerinden satış yapmak.

Sıfır komisyon ile işletmeler Google üzerinde satış yapabilir. Eğer bu özelliği kullanıyorsanız Google organikte sizi diğer ürünlerin üstünde listeleyecektir. Ayrıca Alışveriş sekmesi sayfasında filtreleme kısmında “buy on Google” özelliği ve filtresi ile ürünleriniz farklı bir şekilde listelenecek ve bu özelliği kullanmayan firmaların ürünlerinden ayrılacaktır.

Kendi ödeme kanalınızı, müşteri hizmetleri servisinizi ve iade yönetim koşulları servisinizi sisteme ekleyebilirsiniz.

Son olarak farklarına baktığımızda

En önemli fark herhangi bir web sitenizin olmasına gerek yoktur, direk Google üzerinden ürün satışını gerçekleştirebileceksiniz.

Arka tarafta Google markası insanlar üzerinde daha fazla güvenilir bir etki yaratacaktır.

Universal cart, basket building, reordering özellikleri ile de diğer satıcılardan farklı olarak konumlandırılarak, satışlarınızı arttırabileceksiniz.

Google Alışveriş üzerinden satış yapmanın farkları
Google Alışveriş üzerinden satış yapmanın farkları

Eğer sizde bu şekilde yeni hizmetlerden faydalanmak, Merchant Center hesap yönetiminde ya da Google reklamlarınızın yönetiminde danışmanlık hizmeti ve yardım almak isterseniz direk benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır