Şuanda Okuduğunuz İçerik
Google Analytics’de Segment Verileri ve Analizleri

Google Analytics’de Segment Verileri ve Analizleri

İyi bir şekilde yapılandırılmış Google Analytics hesabınızla web sitenizde yapılan her ince detayı, etkinliği kayıt altında tutabilir ve bunları detaylı bir şekilde ölçümleyebilirsiniz.

Analytics’in bize sunduğu harikalardan bir tanesi de Segment Verileridir. Segment Verileri sayesinde web sitenizi ziyaret eden tüm kullanıcıları gruplara ayırabilir ve detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunu örneklendirecek olursak Segment Verileri ile aşağıdaki analitik raporlamaları hazırlayabilirsiniz.

Örnek 1: Web sitesini ziyaret etmiş kullanıcıların kaçının web browser dili “ispanyolca, ingilizce vb.” dil idi.

Örnek 2: Web sitemden 18-24 yaş arası kaç kişi satın alma işlemi gerçekleştirmiş.

Örnek 3: Sepete ekleyen yalnız satın alma işlemini gerçekleştirmeyen kullanıcıların sayısı.

gibi.. Bu örnekleri çoğaltabilir, dilerseniz kendi Segmentinizi oluşturabilir ya da başkalarının oluşturduğu Segmentleri kullanabilir ya da Google’ın size sunduğu Segmentlerden yararlanabilirsiniz.

Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra Kitle > Genel Bakış ‘ a tıkladığınızda karşınıza çıkan ekran da Tüm Kullanıcılar her zaman %100 olarak size sunulur. Hemen yanında ki +Segment Ekle butonuna bastığınızda aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi yeni segment oluşturma penceresi açılır. Bu pencereden yeni segmenti oluşturup kaydettiğinizde raporunuz ve grafiğiniz güncellenecektir.

Analytics Segment Verileri Oluşturma

Ayrıca oluşturduğunuz yeni segmentleri Google Adwords hesabınızda kullanmak üzere Hedef Kitle tanımlamaları yaparak atayabilirsiniz.

Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi ben bunu genelde Organik Arama dan gelen kullanıcıları, Doğrudan gelen kullanıcıları bir de Ücretli (cpc) den gelen kullanıcıları raporlamak için kullanıyorum.

Google Analytics Segment Karşılaştırma
© 2007-2022 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır