Şuanda Okuduğunuz İçerik
Google Analytics’de Yeni Kitle Raporları Kullanımı ve Avantajları

Google Analytics’de Yeni Kitle Raporları Kullanımı ve Avantajları

Google Analytics’in bize sunduğu yeni Kitle raporu e-ticaret web sitesi yöneten kişiler için gerçekten çok faydalı olacak gibi görünüyor.

Daha önce Analytics üzerinden oluşturduğumuz kitleleri sadece AdWords‘e aktarabilir ve AdWords reklamları ile ilişkili olmasını sağlayabilirdik. Analytics’de bu kitlelere dair detaylı veri ve bilgilere erişemiyorduk.

Fakat şimdi Analytics’in bize sunduğu yeni Kitle Raporları ile artık oluşturduğumuz kitlelerin raporlarını Analytics üzerinden görebileceğiz. Tabi bunun için öncesinde oluşturduğunuz tüm kitleleri tek tek düzenleyip onları Google Analytics hedefine eklemeniz gerekiyor. Ben sınır yoktur diye tahmin ediyordum ancak Analytics sadece 28 tane kitleyi Analytics’e eklememe izni verdi 29.sunu eklerken sınıra ulaştınız hatası verdi. Umarım en kısa zamanda bu sınırı 100 yaparlar. Çünkü 28 küçük çaplı kitle analytics raporları sunar. En azından domain başına bu sayının 100 olması işimizi kolaylaştırır.

Çok fazla veri çok iş yükü değil aslında. Doğru verileri doğru filtreler ile kolaylıkla sadeleştirebilir ve istediğimiz net sonuçlara ulaşabiliriz.

Peki bu Google Analytics Kitleler Raporunu Nasıl Kullanabilir ve Kurulumunu Nasıl Yapabiliriz ?

Öncelikle Analytics hesabınızda yeni bir kitle oluşturmanız gerekiyor. Bunu bilmeyenler vardır diye hızı bir şekilde açıklayacağım.

Analyitcs’e giriş yapın > Daha sonra sol alttan “Yönetici” butonuna tıklayın > Yeni açılan pencerede ortada yer alan Mülk‘ün altından Kitle Tanımları > Kitleler‘e tıklayın.

Google Analytics Kitle Oluşturma

Yeni Kitleye tıklayarak kitlenizi oluşturun. Burada koşula bağlı kitle raporları hazırlayabilirsiniz. Örneğin, belirli sayfayı ziyaret eden ve sadece google cpc den gelen kitleler gibi, ya da Alışveriş sepetine gelen ve ödeme yapmadan çıkan kitleler. Tercih size bağlı.

3. aşamada kitlenize hedef eklemeniz gerekiyor burada AdWords’ü ve Analytics’i hedef olarak ekleyin. AdWords’te reklam çıkmasanız bile kitlenizi AdWords’e ekleyebilirsiniz.

Google Analytics Kitleler Raporu

Oluşturduğunuz kitlenizi Analytics’e hedef ekledikten sonra verileriniz öncelikle işlenecektir ve sonrasında verilerinizi görmeye başlayacaksınız. Peki bu rapora nereden erişeceğiz?

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Analytics anasayfasına gidin > Solda Kitle Menüsüne Tıklayın  > Kitleler tıklayın.

Google Analytics Kitleler Raporu

Karşınıza yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi bir rapor ekranı gelecektir. Ben verileri sildim ancak siz verilerinizi görmeye başlayacaksınız.

Örneğin bu raporda ben Google CPC’den gelen ve websitemde 2 dakika vakit geçiren kullanıcıları detaylı bir şekilde görebiliyorum. Kitle üzerine tıkladığınızda bu kitleler daha çok hangi kampanya da aktif olduğu ya da hangi  kampanyalardan dönüşüm sağladığını görebilir ve AdWords kampanya optimizasyonlarında yardımcı olabilir.

Raporu aktif ve verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka segmentleri kullanın. E-ticaret web sitesi yönetiyorsanız dönüşüm sağlayanlar, sağlamayanlar, hemen çıkılan oturumlar, mobil trafik, geri gelen kullanıcılar gibi bir çok işinize yarayacak segment modellerini kullanmanızı öneririm.

© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır