Şuanda Okuduğunuz İçerik
Google Analytics’in Yeni Özelliği “Intelligence” İle Tanıştınız mı?

Google Analytics’in Yeni Özelliği “Intelligence” İle Tanıştınız mı?

Google Analytics yeni bir özelliği ile yine bizleri kendine hayran bıraktı. Bu yeni özelliğin adı “Intelligence”. Türkçe çevirisi zeka demektir. Ben buna “Hesap Asistanı” demeyi tercih ediyorum.

Google Analytics yapay zeka sistemler ile bizi hesabımız hakkında uyarıyor. Bunu da yeni özelliği Intelligence ile yapıyor. Intelligence gözümüzden kaçan ince detayları yakalayabiliyor ve bize sunuyor.

Intelligence Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle bu yeni özellik sadece İngilizce dilinde çalışıyor. Türkçesi maalesef şuan için aktif değil. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız Analytics kullanıcı arayüz dilini İngilizceye çevirmeniz gerekmektedir.

Kullanıcı arayüzünü İngilizceye çevirmek için sağ üstte profil fotoğrafınızın yanında yer alan üç noktaya tıklayıp kullanıcı ayarlarına tıklayın, akabinde açılan sayfada en üstte yer alan arayüz dilini ” English (United States) ” olarak değiştirin.

Analytics dilini İngilizce yaptıktan sonra ana sayfada Active Users’ın üstünde aşağıda ki gibi Intelligence butonunu göreceksiniz oraya tıklayın.

Google Analytics Intelligence

Sağ tarafta bildiri şeklinde bu yeni modül size bilgi sunacaktır. Bu bilgi / rapor / sunuşu isterseniz kaydedebilir ya da okundu olarak işaretleyebilirsiniz.

Örneğin aşağıda ki gibi bildirileri görebilirsiniz.

Intelligence Bildirileri

Bildiriyi açtığınızda da size spesifik olarak konuyla alakalı bilgi vermekte olup, ayrıca detaylı olarakta rapora ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Normalde aşağıdaki bildiri detayından da görebileceğiniz gibi çok nadir olarak ülke bazlı bu istatistiğe bakıyorum. Intelligence sayesinde bu gibi hataları kolayca tespit edebilir duruma geldik. Aşağıdaki hata web sitemin Azerbaycan’da geç açıldığını gösteren bir bildiri. Eğer bu ülke benim web sitem ya da firmam için çok önemliyse CDN gibi gerekli aksiyonları alabilir ve problemi çözebilirim. Eğer çok önemli değilse dikkate almam. Bu bildiri benim için önemli olduğu için Intelligence sayesinde çok fazla kayıbı önledim diyebilirim.

Bildirinin hemen altında yer alan Go to report‘a tıklayarak detaylı rapora ulaşabilirsiniz.

Intelligence Bildirisi Detay

Dürüst olmak gerekirse Intelligence ile “Loyalty Rate” ide keşfetmiş oldum diyebilirim.  Loyalty Rate bir önceki ay web sitemi ziyaret etmiş olanların bir sonraki ay yeniden ziyaret etme oranını vermektedir. Aşağıda ki bildiride göreceğiniz gibi Şubat ayında 110K kullanıcıdan 6.31K’sı Mart ayında tekrardan web sitemi ziyaret etmiş olup buda %2.05 ine tekabül etmektedir. Burada asıl olay Mart ayında ki başarılı kampanyalarımız sayesinde Loyalty Rate in Şubat ayında ki oranına göre %32.76 olduğudur.

Loyalty Rate with Intelligence

Bu yeni özelliği mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede gözünüzden kaçan ince detayları bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
© 2007-2021 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır