Şuanda Okuduğunuz İçerik
Green Card Başvuruları Nasıl Yapılır? 2020-2021 Green Card Başvuruları

Green Card Başvuruları Nasıl Yapılır? 2020-2021 Green Card Başvuruları

ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Green Card Başvuruları İçin Geçerli Bir Pasaportunuzun Olması Gerekiyor. 


Amerika vatandaşı olma yollarından bir tanesi de Green Card’dır. 2020-2021-2022 Green Card başvurusu yaparak vatandaş olma şansını yakalayın. Bu yazımda Green Card başvurusu nasıl yapılır, bunu açıklıyor olacağım.

Öncelikle Green Card başvurusu tamamen ücretsizdir; başvuru için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Green Card reklamları görüyor iseniz kesinlikle bu tarz sitelerden green card başvurusu yapmayınız. Bu arkadaşlar herkesin bilgilerini sisteme giriyorlar ve yüzlerce başvuru ile sizin başvurunuzu da beraberinde yapıyorlar. Dolayısıyla çıkma ihtimali zaten düşük olan bu şansınızı bu web sitelerine para ödeyerek tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.

Green Card, Amerika vatandaşı olmayan ve olmak isteyen kişilerin eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına ABD’de oturma ve Amerika’da çalışma izni veren resmi bir kimlik kartıdır. Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) adı ile anılan bu kimlik kartı kişinin göçmenlik statüsünü belirtmek için kullanılır.

Türkiye’nin durumu maalesef içler acısı.. Her geçen gün güzel ülkemiz daha da kötüye gitmekte ve halkımız, insanımız fakirleşmektedir. Dolayısıyla yeni kapılar, yeni umutlar arayışımız ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Amerika’da yaşam ve çalışmaktır.

Green Card için yaş sınırlaması vs. yoktur. Evli, bekar, öğrenci, çalışan, lise mezunu, üniversite mezunu vs. vs. durumunuz ne olursa olsun Green Card’a başvuru yapabilirsiniz. Yalnız en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl sonbahar döneminde Green Card başvuruları için DVLottery nin sistemi açılır. Başvuru sonuçları da genelde yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi) açıklanır. Başvurunuzu ancak sistem açıldığı zaman yapabilirsiniz. Green Card’a başvuru aşamalarını aşağıda sıraladım:

1. Green Card resmi başvuru web sitesi olan DV Lottery web sitesine tıklayın. https://www.dvlottery.state.gov/

2. Açılan sayfadan başvurunuzu yapmak için “Begin Entry” butonuna basın. Burada ki diğer bölümler Instructions size talimatları vermektedir. Photo tools ise fotoğrafınızı test etmenizi sağlamaktadır. Doğru fotoğraf yüklediğinizden mutlaka emin olun, çünkü çoğu kişi fotoğraftan elenmektedir deniliyor.

Green Card Başvuru Ekranı

3. Fotoğrafınızı yüklemeden önce fotoğrafınızı online olarak kontrol etmenizi öneririm. Online green card fotoğraf kontrolü için tıklayın. Önemli bir konuda Kasım 2016’dan beri gözlükler fotoğraflarda kabul edilmeyecektir. Gözlüğünüzü çıkartıp fotoğraf çektirin. Ayrıca dilerseniz fotoğrafınızı USA’nin resmi web sitesinde ki yönergeleri izleyerek de kontrol edebilirsiniz. USA fotoğraf anlatım detayları için tıklayın.

4. Öncelikle sistem Türkçe karakter kabul etmiyor. Örneğin İsminiz Tülay Yiğit ise siz bunu “Tulay Yigit” olarak girebilirsiniz. Sizden istenen tüm bilgileri doldurun, Adınız, Soyadınız varsa İkinci Adınız, Cinsiyet, Doğum Bilgileriniz, Adresiniz, Eğitim Seviyeniz, Medeni Durumunuz, Evli iseniz eşiniz ve çocuklarının bilgisi, son soru olan çocuk bilgisine çocuğunuz yoksa 0 yazmanız gerekmektedir. Formda yer alan ve doldurmanız gereken e-posta alanı önemli olup buraya geçerli bir e-posta adresi girmenizi tavsiye ederim.

Green Card Başvurusu Gerekli Bilgiler

5. Tüm bilgileri doldurduktan sonra Continue butonuna bastıktan sonra karşınıza tüm bu bilgileri kontrol edebileceğiniz son sayfa geliyor. Hata eksik ya da yanlış bilgi görürseniz geri dönüp düzeltebilirsiniz. Her şey uygun görünüyorsa doğrula butonuna basıp son sayfaya erişebilirsiniz. Son sayfada da sistem size confirmation number verecektir.

Unutmamanız gereken önemli olay, başvurunuzu tamamladıktan sonra sistem size Confirmation Number verecektir. Bu onay numarasını not alınız, kaydediniz ve unutmayınız.

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Green Card başvurunuzu yaptınız ve sonucunu merak ediyorsunuz. Öncelikle green card başvuru sonuçları green card başvurusunu yaptığınız web sitesinde açıklanıyor ve genelde her yıl yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi ) açıklanıyor. https://www.dvlottery.state.gov/ Web sitesinden başvuru sonucunu görebilirsiniz.

1. Web sitesine giriş yapmak için tıklayın.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN


2. DV Entrant Status Check altında ki “Check Satus”  butonuna tıklayın.

3. Karşınıza gelen yeni ekrandan “Continue” devam butonuna tıklayın.

4. Yeni açılan ekrandan sırasıyla Confirmation Number‘ı, Soyadınızı, Doğum yılınızı girip ilerleyin. Eğer confirmation number’a ulaşamıyorsanız ya da hatırlamıyorsanız “Forgot Confirmation Number” a tıklayarak kişisel bilgilerinizi girip onay numaranıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Sonuçları

2016’dan 2018’e Türkiye’den Green Card için yapılan başvuru sayıları hızlı bir şekilde artmıştır. 2016‘da sayı 245.493 iken 2018‘de bu sayı 406.929 olmuş. Yani %60‘lık bir artış olmuş. Bu da insanımızın ülkeyi terketme isteğinin giderek arttığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Geçmiş tarihlere ve detaylı istatistiklere buradan ulaşabilirsiniz.

2016-2018 Türkiye Green Card Başvuru Sayıları Kaynak: https://goo.gl/HEAn7L

YENİ GÜNCELLEME

Green Card Başvuruları yaklaşıyor. Dolayısıyla sizler için .PDF dosyası hazırladım. Bu .PDF dosyasını sürekli güncelleyeceğim. Green Card Başvuru Talimatlarına ve Önemli İpuçlarına sizler için hazırladığım ücretsiz PDF dosyasından ulaşabilirsiniz. PDF dosyasına erişebilmek için lütfen aşağıda ki alanları doldurun. Formu gönderdiğinizde .PDF dosyasını direk e-posta adresinize göndermiş olacağım.


Green Card 2020 Başvuru İpuçları ve Talimatları

2020 Green Card başvurusu için en önemli ipuçlarına ve başvuru talimatları .PDF dosyasına aşağıda ki alanı doldurup ulaşabilirsiniz.


E-posta adresinizi doğru yazdığınıza emin olun; çünkü .PDF dosyasını yazdığınız e-posta adresine göndereceğim.

Green Card başvurularına dair son gelişmelerden haberdar olmak istiyorsan e-posta bültenine kayıt olabilirsin. 

Aşağıda ki yorum alanı önemli. Neden mi ? Çünkü orada sürekli güncel olarak sorulan soruları bulabilir ve aynı zamanda cevapları da görebilirsiniz. Emin olun aklınıza takılan her şey bu sayfada. Eğer aklınıza takılanı bulamadıysanız yorumunuzu yapın, aynı gün cevaplayacağım. Bol şans…

Bu Yazıya Tepkini Belirt
HAHAHA
1
MUTSUZ
0
ŞAŞKIN
0
SEVDİM
8
SİNİRLİ
1
ŞÜPHECİ
0

537
Yorum Alanı

avatar
229 Comment threads
308 Thread replies
119 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
218 Comment authors
FarukSultanTolgasitavBusra Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sultan
Ziyaretçi
Sultan

Merhaba 🖐 benim başvurumu daha önce greencard ı kazanan bir arkadaşım yaptı. Kendisi Amerikda yaşıyor ve başvurumu oradan yaptı. Bu durum bir sorun teşkil edermi?

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Merhaba 2018 green card sonuçlarına ulaşabilir miyiz acaba?

sitav
Ziyaretçi
sitav

Selamlar, ben greencard başvurusunda bulundum. 2018 son bahar döneminde,

“Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Please verify that you have entered all information correctly. You may re-check the Entry status by clicking on the ESC Home Page link below.”

bu şekilde bir cevap döndü. Yanılmıyorsam 30 eylül 2020’de son bulacak kura, o zamana kadar seçilme imkanı varmı yoksa bir defa bu yazı çıkınca 30 eylülde son bulacak kura için bir daha seçilme şansımız yok mu

Busra
Ziyaretçi
Busra

Merhaba şu an işsizim, işe girdikten sonra başvurmam şansı arttırır mı yoksa tamamen kura şansı mı?

Hakkı Can
Ziyaretçi
Hakkı Can

Merhaba aracı bir şirket benim adıma başvuru yapmıştı. Benim adım Hakkı Can Balcı ancak başvuruda Hakkı Can Can Balcı olarak işlem yapılmış başvurum direk iptal mi olacak yoksa çıkarsa konsoloslukta bu işlem düzeltme yapılabilir mi?

Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba .
Ben üniversitede öğrenciyim bu sene başvuru yapmadım seneye DV2022 için olan başvuru tahmini olarak sonbahar ayında oluyor değil mi yukarıda yazdığınız gibi?
Bir de pasaport olayını nasıl halledebilirim daha önce hiç pasaportum olmadı ?
Son olarak da üniversitedeyken çıkarsa ne yapmam gerek bu durum için okuduğum bölüme istediğim Amerikan üniversitesinde devam edebiliyor muyum ?
Saygılar.

Hatice
Ziyaretçi
Hatice

Merhaba eşimin ablası ABD de yaşıyor Anne babaya green cart çıktı 6 yıl önce başvurduk kardeş olarak bize henüz çıkmadı ne zaman çıkar bilgi verebilirmisiniz

Aslı
Ziyaretçi
Aslı

Faruk Bey Merhaba,
ben ve eşim adına ayrı ayrı başvurabilirim değil mi?

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Faruk Bey hanim ve cocuk resimlerinide 8.kisimda yukleyecegiz ?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Faruk Bey merhaba ,

Pasaport numarası kısmında bende S harfi var onu da girmeli miyim ?

Hilal
Ziyaretçi
Hilal

Merhaba
Doğum yerim kimlikte ilce ama sitede il istiyor bagli oldugu ilimi yazmalıyım

aigerim
Ziyaretçi
aigerim

merhaba Faruk bey. İkinci kısıma geçerken continue tuşuna basınca HATA veren sayfa için tekrar deneyin başka saatlerde diye cevaplamışsınız. başka saatlere kadar beklediğimizi varsayarsak belli bi aman sonra site tamamen başa dönüyor genelde .o kısmı biraz açıklayabilir misiniz lutfen.

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

Fotoğrafcı da fotoğraf çektirdim abd vizesi için yüklemeye çalışıyorum nokta ibresini istemiyor sistem .jpg yazısını silemiyorum lütfen yardım edin

Sadet
Ziyaretçi
Sadet

Merhaba öncelikle teşşekürler benım esımın bır oglu var oncekı esınden velayet karsı tarafta 2000 dogumlu bunu eklemelımıyım

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

meraba. ben boşandım bir çocuğum var. çocuğum eski eşimle yurt dışında. çocuğumun bilgilerini girmem gereklimi

can
Ziyaretçi
can

2. kısma gecemıyorum sıteye ulasılamıyor dıyor ne yapmak gerek

Derya
Ziyaretçi
Derya

Merhaba, pasaport numaramın son rakamını eksik yazmışım. Başvuru yapıp konfirmasyon numarası aldıktan sonra farkettim. Tekrar başvuramıyorum galiba ama şayet kazanırsam bundan dolayı iptal olur mu başvurum. Ne yapmam gerekir?

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Faruk bey merhabalar pasaportumun süresi 1 yıl başvuru tarihinden sonra 2-3 ay sonra süresi doluyor bana herhangi bir sorun yaratır mı?

İlkay
Ziyaretçi
İlkay

Merhaba. Ismimiz i ile basliyorsa bunu İ olarak mi yoksa I olarak mi girmeliyiz?

ayşe zehra
Ziyaretçi
ayşe zehra

Merhaba. Adım Ayşegül çabukça bunu greencard formuna yazarken Türkçe karakterle mi yazmalıyım yoksa AYSEGUL CABUKCA mı ?

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba Faruk Bey,
Bilgileri tamamlayıp “Continue” dediğimde “Bu siteye ulaşılamıyor, bağlantı sıfırlandı” hatası alıyorum. Sitede bugünlerde bir sorun mu var, bilginiz var mıdır?
Teşekkürler

metehan
Ziyaretçi
metehan

merhaba Faruk bey ev adresimde herhangi bir türkçe karakter kullanmamama rağmen hata veriyor ne yapmalıyım?

MAMAGÜL
Ziyaretçi
MAMAGÜL

Merhaba Faruk bey ben başvuru yaptım doğum tarihimin son sayısını yanlış girmişim ve soyadımın normal V olması
gerekiyordu ben W ile yazmışım başvurum onaylandıktan sonra farkettim sonra tekrar siteye girip başvuru yaptım onaylandı başvurum iptal mi oldu şimdi bi bilginiz varmı

Olcay
Ziyaretçi
Olcay

Aynı sorun bende de oluyor 5*5 yüklüyorum geçen sene de ayni yapmıştım olmuştu bu yol kabul etmiyor neden acaba

sinan
Ziyaretçi
sinan

Merhaba Faruk Bey, ben evliyim ancak eşimle 15 yıldır görüşmüyorum, haliyle resmi yok bende. Ne yapmamı önerirsiniz? Kendisi İngiliz vatandaşı ve hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Legally seperated seçemiyorum çünkü ayrı yaşadığımıza dair bir mahkeme kararı yok.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhaba pasaport bilgilerimi biliyorum fakat pasaportuma el konuldu bu durumda başvuru yapabilir miyim

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Resim yüklerken hatalı diyor 5*5 biyometrik resim koyuyorum sistem yogun galiba

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Faruk bey öncelikle çok teşekkür ederim yardımlarınız için ben başvuru mu yaptım başvuru onay numarası ve elektronik imza sayfası çıktı Ekran görüntüsünü aldım başvurum gerçekleşmiş oldu mu başka herhangi birşey yapmama gerek yok sanırım teşekkür ederim

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Merhaba çıktısı alınan fotoğrafı nasıl yükleyebilirim tarayıcıdan taradığımda foto kalitesi çok düşüyor.Fotoğrafın fotoğrafını telefondan çekip atsam boyutları değişir mi:-/

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Ve bilgisayar dışı tabletten başvuru yapabilir miyiz?

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Merhaba ..başvuru yaptığımız bilgisayar tarayıcısı int explorer mi olmak zorunda

Perihan
Ziyaretçi
Perihan

Merhaba. Eşimin ve çocuklarımın pasaportlarında Doğum yerleri kısmında ilçe adı yazıyor. Eski kimliklerinde de İlçe adı yazıyordu.Şimdiki yeni kimliklerde doğum yeri bölümü yok.green card başvurusu yapılırken Şehir adını mı yazmalıyız yoksa pasaporttaki gibi ilçe adımı. Ayrıca yine Doğum yerimizi yazarken Türkçe karakter mi olmalı.teşekkürler

Perihan
Ziyaretçi
Perihan

Faruk bey yanlış yazmışım eşiminkinde köy adı yazıyor çocuklarda ilçe adı.ben ise Almanya doğumluyum başvurumu Türkiye’den değilde Almanya’dan yaptırsam şansım artar mı ki.tekrar teşekkürler

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Faruk bey eşim adına ailemiz için ayrı kendi adıma ailemiz için ayrı başvuru yapılabilirmi

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Merhaba benim doğum yerim yeni kimlikte yazmıyor..eski kimlikte köy ismi yazıyor..eşimin doğumyeri Berlin -B.almanya yazıyor..aynen bunları mi yazacağız yoksa il olarakmı..yardımcı olursanız sevinirim..

Şerife
Ziyaretçi
Şerife

Başvuru ekranını google translate ile otomatik türkçeye çevirsek sıkıntı olur mu?

Meltem
Ziyaretçi
Meltem

Merhaba Faruk Bey, eşim ve ben ayrı ayrı başvursak şansımız artar mı acaba?

Bülent
Ziyaretçi
Bülent

merhaba Faruk bey, isimde türkçe karakter varsa pasaport bilgileri bölümünde (7.bölüm) türkçe karakter olarak mı yazılmalı yoksa türkçe karakter kesinlikle kullanılmamalı mı?

hunkar
Ziyaretçi
hunkar

merhaba faruk bey formu doldurduktan sonra devama tıkladığımda sayfa internet hatası verıyor..

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Merhaba Faruk bey nasılsıniz öncelikle teşekkür ederim ben kendi bilgilerimi ve eşimin bilgilerini giriyorum son işlemi yaparken sayfaya ulaşım yok diyor internet erişimi sağlanıyor diyor acada yoğunluktan mı yada sistemsel bir hatadan mı lütfen yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Turkiyede dogmus ve burada yaşayanlar icin 6.madde nasil doldurulmalıdır .lutfen yardimci olur musunuz

yunus
Ziyaretçi
yunus

Faruk Bey merhaba; benim pasaportum var. eşimin pasaportu yok. başvuru yaparken tek pasaport yeterli mi?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Faruk bey Vacational School secenegi MYO anlamina mi geliyor? Yani benden is tecrubesi istemezler umarim.

Alt kisimda vacation schools gecersiz yaziyordu ama bir bilginiz varmi?

YUNUS
Ziyaretçi
YUNUS

Faruk bey merhaba

Cevap yazarsanız sevinirim. Ben doğum yerimi yanlışıkla kütüğümün olduğu yer olan SAKARYA diye girdim aslen kimlikte doğum yerim KONYA. ne oldu yandı mı şimdi benim başvurum. Eşim başvuruda bulundu orada benim doğum yerim doğru girildi. Ben tekrar başvurabilir miyim yoksa herşey bitti mi

teşekkürler

Atash
Ziyaretçi
Atash

Faruk bey bashvurum bashari ile tamamlandi. Size chok teshekkur ederim! Sayenizde!

Atash
Ziyaretçi
Atash

faruk bey sitede bashvurulary doldurup devam duvmesine basdigimda otomatik olarak site kitleniyor. Ne yapabilirim acaba. Ne olur yardim edin. Ilginiz ichin Teshekkur ederim!!!

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba Faruk bey,

Öncellikle çok teşekkür ediyorum size,

1-Oğlum 21 yaşında, öğrenci ve evli değil. Çocuk kısmına başvururken oğlumu da ekledim , 21 yaşında olduğu için sorun yaratır mı?
2-Birde, sadece merak ettiğim için, açıklama kısmında ” Bu arkadaşlar herkesin bilgilerini sisteme giriyorlar ve yüzlerce başvuru ile sizin başvurunuzu da beraberinde yapıyorlar. Dolayısıyla çıkma ihtimali zaten düşük olan bu şansınızı bu web sitelerine para ödeyerek tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.” yazmışsınız. Bu durumda bizim şansımız artıyor mu? Açıklarsanız çok sevinirim.

Selamlar.

Atash
Ziyaretçi
Atash

Faruk bey iyi gunler. Bashvuru yaparken fotografim onaylanmazsada confirmation number i verirlermi? Ben dushunuyorum fotografim istendigi gibi olmadi. Bunun onayli olup olmayacagini nereden kontrol ede bilirim? Bashvurumu eksiksiz yapmak istiyorum. Bana biraz yardimci ola bilirmisiniz?

Selami YILDIRIM
Ziyaretçi
Selami YILDIRIM

Merhaba, ben başvuruyu xxxx diye bir özel şirket üzerinden yaptım. Bana Bir konfirmasyon numarası verdiler, 2021 yılı için de başvuru yapılmasını istedim, pasaport bilgilerini de gönderdim ancak kofirmasyon numarası gelmedi. Acaba ilk başvuru için verilen konfirmasyon numarası yeterli mi? Şirket güvenilir mi

Batur
Ziyaretçi
Batur

Merhabalar faruk bey, butun islemler tamamladiktan sonra vpn calismadi yada internet zayif kaldi siteye erismedi vs gibi seylerde yeniden doldurmalimiyiz yada ne yapmaliyiz?!

Muhsin Bulut
Ziyaretçi
Muhsin Bulut

Merhaba.Geçen sene pasaport istenmiyordu. Bu sene mi çıktı bu pasaport meselesi ?

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba Faruk bey;
Eşler ayrı ayrı başvurabilir mi?
Çocukların ve eşin başvuru esnasında fotoğraflarının gerekli olduğuna emin misiniz?

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır