Şuanda Okuduğunuz İçerik
New York Deneyimim ve New York’ta Dil Okulu Eğitimi Hakkında

New York Deneyimim ve New York’ta Dil Okulu Eğitimi Hakkında

Sevgili arkadaşlar sizlerden aldığım bir çok mailden bir tanesi de genellikle Amerika’da ki eğitimim hakkında oluyor. Dolayısıyla bu konu üzerine bir içerik yazmak istedim. Buyrun keyifli okumalar..

Öncelikle New York’a gidiş amacım tamamen İngilizcemi geliştirmekti. Ancak durum böyle ilerlemedi.. Günden güne oraya daha çok alışmaya ve daha çok sevmeye, üstelik daha çok para kazanmaya başladığım bir yer oldu New York. Yazıma başlamadan önce kesinlikle hepinize tavsiye ederim.. Gidin kendinizi ve ufkunuzu geliştirin.

Hikayenin Başlangıcı.. 

New York’a gitmeden önce Eczacıbaşında Satış-Finans departmanında çalışmaktaydım. Özel sektörün ve iş hayatının zorluğu ve sıkıcılığı bir yana aldığım paranın bile beni tatmin etmediği bir dönemde böyle bir radikal karar aldım.

Bir yandan yüksek lisans bir yandan iş ve bir yandan da İngilizce dil eğitimini tamamlamaya çalışıyordum. Hafta içi iş ve okul derken hafta sonu da Amerikan Kültür’de ingilizce derslerine gidiyordum. Türkiye’de ingilizce grammar alt yapısını tamamladıktan sonra (yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman) sonrasında New York’a gittim. Bu radikal kararı aldığımda aslında herkes şoktaydı.. Ama benim için en doğru zaman 25’lerin başlarında bu kararı alıp gittim.

New York City – Times Square (2015)

New York’ta Dil Okulunu Nasıl Buldum?

Öncelikle 2015 yılının Eylül ayında Kadıköy’de bulunan yurtdışı dil okulu danışmanlık ofisine gittim.

Okul olarakta bütçemi göz önüne getirip ucuz okul olan ASA College gittim. ASA College’dan daha ucuz okullarda var; ancak okul ne kadar ucuz ise vizeyi alma şansınız o kadar zorlaşıyor diyebilirim.

Yurtdışı Dil Okulu Danışmanlık Firması Bana Nasıl Yardımcı Oldu, Bu Tüm Süreci Kendim de Yapabilir miydim?

Tabiki de evet. Eğer zaman problemi yaşamıyorsanız bu tüm süreci kendiniz yönetebilir ve yapabilirsiniz. Bunun için hiç bir eğitim danışmanlığına ihtiyacınız yok. Ancak zamandan yana probleminiz var ise ve herşeyi eksiksiz yapmak istiyorum diyorsanız bence bu işleri danışmanla halletmeniz daha kolay olacaktır. Danışmana ihtiyacı olmayanlar daha önce başka ülkelerde başka dil okullarına giden ve şimdi de Amerika’da dil okulu eğitimi almak isteyenler olabilir.

F-1 Öğrenci Vizesi Aşamaları ve Ücretleri Nelerdir?

* Okulunuzu bulun ve irtibata geçin, kararlaştırın.

* I-901 SEVISI ödeyin I-20’nizde SEVIS ID yazmalıdır dolayısıyla bunu okulun hazırlayacağı I-20’den önce yapmanız gerekmektedir. $200 Tıklayın

* Okul’dan kabul ve kayıt belgenizi alın $50 Express Kargo (I-20)

* DS-160 formunu doldurun. Tıklayın

* Vize için randevu alınız. $160 Tıklayın

Yukarıda ki ücretlerin yanına bir de okul parasını eklerseniz size olan maliyetini bulmuş olacaksınız. ASA College 6 aylık için (IEP Programı) $3000 gibi bir para ödemiştim. Yani bana toplamda maliyeti:

$3000 okul + $410 işlem + $100 Truva olmak üzere toplamda $3510 maliyeti olmuştu. Buna ilaveten gidiş uçak bileti 1200-TL yi de ekleyebiliriz. Ukraine International Airlines ile gitmiştim en ucuzu o diye 😀 Aktarmalı olarak gidiyor. Önce Kiev’e akabinde New York’a geçiyor. Toplam uçuş süresi 14 saat felan.

Tabi arkadaşlar o zamanlar dolar 2.91-TL idi. TCMB sitesinden eski tarihli kurlara bakabilirsiniz…

New York’ta Konaklama Ne Kadar ve Nasıl ?

Öncelikle oda bulmak için çok fazla portal ve facebook sayfası var. Türklerle kalmak isterseniz www.usailan.com türk portalını kullanabilirsiniz. USA İlan sayesinde Amerika’da ki Türkler tüm ilanları orada paylaşıyor. Ben bu site sayesinde odaları buldum diyebilirim. İlk gittiğimde orada arkadaşım vardı o yardımcı oldu ilk 4 ay upper Manhattan’da kaldım. Harlem tarafı tamamen zenci ve hispaniklerin olduğu yerler. Size önerim Brooklyn’de Downtown da bulabilirseniz kaçırmayın direk tutun 🙂 B treni ekspress tren ve New York’ta en iyi trenler B ve Q’dür. Bu iki trene yakın lokasyonda ev bulursanız da kaçırmayın.

Ortalama aylık single yani tek kişilik odalar $950‘dan başlamaktadır. İyi ve yaşanabilecek yerler için konuşuyorum. 2 ya da 3 kişilik odalarda $500 – $600 da konaklamayı halledebilirsiniz.  Fiyatlar aylıktır. Haftalık oda da bulabilirsiniz.

ASA College Hakkında

Dönemden döneme değişmekle beraber çok Türkün bulunduğu bir okul. Ancak korkmayın, bunun yanı sıra yabancılarında ağırlıklı olduğu bir okul. (Asyalı ağırlıklı)

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

ASA’de çok güzel Türk arkadaşlıkları edindim diyebilirim. Her ne kadar ingilizce öğrenmeye gidiyorum Türklerle takılmamalıyım desenizde belli bir süre sonra kendi uyruğunuzdan insanlarla sohbet etmeye ve görüşmeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Hele bir de güzel arkadaşlıklar edinirseniz daha keyifli ve güzel bir yere dönüşebilir New York.

ASA’de de iki tane dil eğitimi programı var biri Intensive English Program (IEP) diğeri ise English as a Second Language (ESL). ESL en ucuz olan program tabi buna Türkiye’de kayıt yaptıramadığım için New York’ta iken dil eğitimim bittiğinde (6 ay sonra) geçiş yaptım. IEP’den ESL’e geçiş yaptım.

Okullarda devam zorunluluğunuz %80. Bunun altına düştüğünüzde okul I-20’nizi iptal edebilir, I-20 vize kadar önemli olan bir kağıttır. Vizeniz bittiğinde bile I-20’niz ile Amerika’da kalmaya devam edebilirsiniz. (I-20 geçerlilik süresi sonuna kadar ve eğitime devam etmeniz halinde.)

ASA College’da IEP + ESL + TOEFL eğitimleri aldım. Yaklaşık 1.5 yıl gittim.

Peki Dil Okulunda Eğitim Alırken Diğer Ülkelere ya da Türkiye’ye Gidebilir miyim?

Evet. Ben Türkiye’ye bu 1.5 yıl süresince 3 kere geldim ve gittim. Burada dikkat etmeniz gereken olay vizenizin devam ediyor olması. Eğer vizenizin süresi bitmediyse ara tatillerde okulla konuşup I-20’nizin arkasını imzalatıp ülkenize ya da başka ülkelere gidiş yapabilirsiniz. I-20 Amerika’da kalmanızı sağlar ve vize süresinden bağımsızdır. Vize ise Amerika’ya giriş çıkışlarınızı sağlar. F-1 öğrenci vizesi geçerliliğini I-20 ile sağlar.

Neden New York ?

New York multinational bir yer; yani her ulustan insanı bulabileceğiniz bir eyalet. Dolayısıyla göçmen ve ayrımcılık hissine kapılmayacağınız ve çok çeşitli ülkelerden hatta haritada yerini bile bilmediğiniz ülkelerden arkadaş edinebileceğiniz bir eyalet.

Ayrıca New York’ta çok rahat iş bulabilirsiniz. Part-time ya da full time olarak hafta içi ya da hafta sonu çalışabilirsiniz. Eğer bilgisayar, yazılım, Digital Marketing gibi alanlarla uğraşıyorsanız bu şansınızı ikiye katlayacaktır; freelancer olarak bile çalışabilirsiniz.

Eğer aklınızda soru işaretleri varsa aşağıda ki alana yorum bırakırsanız cevaplayabilirim, bu sayede herkes yorumunuzu ve cevabı görmüş olur.

Bu Yazıya Tepkini Belirt
HAHAHA
1
MUTSUZ
0
ŞAŞKIN
1
SEVDİM
2
SİNİRLİ
0
ŞÜPHECİ
0

28
Yorum Alanı

avatar
12 Comment threads
16 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
EnesÖzgeÖzcanalihüseyin ilhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba !!! Faruk öncelikle çok teşekkürler verdiğim bilgiler için aracısız kendi gitmek isteyen insanlar İçin Çok önemli şeyler bence Benim sormak istediğin sence tecrübelerine göre türk işyerleri çokmu dolar çok yüksek böyle planım var ama illaki orda çalışmamda lazım geçinmek için türk lokantalarında felan iş bulunabilir mi türk istememin sebebi 0 ingilizcemin olması

Özge
Ziyaretçi
Özge

Merhabalar, Ben de eylül ayında dil eğitimi için Asa College gelmeyi planlıyorum. Türklerle ilgilenen birimin adresini bana da verebilir misiniz. Bide vize durumlarıyla ilgili ben şu an çalışıyorum iş yerinden belge alabilecek durumdayım ama 3 aylık başvuru için ne kadar bankada göstermem gerekiyor? Teşekkürler 🙂

Özcan
Ziyaretçi
Özcan

Selamlar, Biz bu yaz ABD’ye gelmek istiyoruz. Açıkça vize için biraz tedirginiz. Bu sene mezun olacağımız için sıkıntı olabilir. Dil okulları çok araştırdık ve vize garanti olsun şansımız daha çok artsın diye Kaplan ile gelmeyi düşünüyoruz. Bir alternatif daha var Laguardia kolejinin 2 aylık dil eğitimi var ve çok daha ucuz. Sizce hangisini tercih etmemiz gerekiyor vize için kolejin dil okulu ucuz diye şansımız azalır mı?

hüseyin ilhan
Ziyaretçi
hüseyin ilhan

Merhaba,kız arkadaşımla birlikte gitmek istiyoruz Amerika’ya henüz şehir belirlemedik 2-3 aylık bir dil okulu ile anlaşıp gittiğimizde orada master için bir okula yazılmayı düşünüyoruz böyle bir şey yapılması mümkün müdür sizce.Birde ikimizde mühendisiz ve yeni mezunlar sayılırız ayrı ayrı başvuru yaptığımızda mı yoksa evlenerek evli başvuru yaptığımızda mı vize çıkma olasılığı yüksektir bu konuda bilginiz varsa paylaşabilir misiniz.Teşekkürler

Kayrat
Ziyaretçi
Kayrat

Selamlar, Oncelikle bilgilendirici paylasiminiz icin tesekkur ederim. Turist vizesine basvurmamayi onermissiniz. Turist ile gelip sonra bir sertifikasyon (full time status) programina basvursak, statu degisikligi ile f1 vize alma olasiligimiz nedir, sizce? Kendime ait fakat gelirlerini gosteremeyecegim kucuk capli sirketim, banka hesabimda 5k $ gostermeyi planliyorum ve kendime ait gayri menkullerim var. Evli,cocukluyum. 2 ay yilbasi vesilesiyle amerikada turistik gezide bulunacagimi belirterek turist vizesi alma olasiligim nedir?

Zafer
Ziyaretçi
Zafer

Merhaba Faruk bey. ASA College ile iletişime geçemiyorum. Türklerle ilgilenen bildiğiniz bir kişi yada birim varsa adresini verebilir misiniz. Mezun olmak üzereyim ve sonrası için bu tek planım (:

Osman alper
Ziyaretçi
Osman alper

Merhaba..yazınızı okudum basarılarınızın devamını diliyorum..ben bir sirkette bölge müdürüyüyüm dil egitimi icin new yorka gitmek istiyorum.. bana üniversitede egitim veren dil okullarını sec daha iyi vize alırsın dediler sizce bu dogrumu.. bana önere bilecek oldugunuz bir yer var mı. ? 40 bin dolar yeterli olurmu vize icin

melisa
Ziyaretçi
melisa

merhaba, ben ekimde bir tanıdıgımın yanında kalıp dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. uluslararası öğrencilere ucuza ingilizce kurslar açılıyor diye bir şey duydum. doğru mu bilginiz var mı? ya da bildiginiz bir dil okulu var mı?

Kıvanç
Ziyaretçi
Kıvanç

Merhaba, öncelikle paylaşımın ve desteğin için minnettarım. Lisans hayatım henüz yeni bitti mezun oldum. Yani şuan öğrenci değilim ve Dil egitimi için new york u düşünüyorum. Aklıma takılan soru şu ben new york’da iş bulabilir miyim? Sonuçta turist vizesi alacağım. Bir tavsiyen varsa duymak isterim. Teşekkürler.

tevfik yilmaz
Ziyaretçi
tevfik yilmaz

Merhaba ustat 8 yıldır aynı firmada calışıyorum elektronik ıt sektörü hesabımda uzun süredir beklettiğim kurs ücreti ve ev konaklma parası var 5 sene önce shengen cıkısımda var isyerimden bu kişi eğitim sonra çalışmaya bizimle devam edecek yazısı alırsam resmi olarak sizce ret alma sansım ne olur tek problem suan yasım 33 yasınmdayım üzerime kayıtlı 2 adet gayrimenkulde var bankalar gözünde kredi puanım yüksek Hesaplarım asırı haraketli irlanda ve malta vs gözüm kapalı alırım ama hedef amerika fırsatlar ülkesi olduğu için 6 aydan sonra daha ucuz kursa kayıt yaparak max kaç sene kalabiliriz kayıt yenileyerek orada iken ücretsiz beledeiye dil kursları vs bulmak kolaymı istanbulda ismek örneği gibi ikinci kurs hızlı pekiştişrme için yardımınız için şimdiden tesekkurler.

Kıvanç
Ziyaretçi
Kıvanç

Hocam merhaba, çalıştığınız firma sizin için yazı yazdı mı? Netice hangi vizeyi aldınız?

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhaba , bende ekimde nyc geliyorum asa college icin . Ama oda icin guvendigim kimse yok malesef, sizden kalabilecegim uerlerin baglantilarini istesem yardim edermisiniz. Tesekkurler

Mehmet şahin
Ziyaretçi
Mehmet şahin

f1 vizesini kaç yıllık veriyolar?

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

mehmet ben vizeden red aldım senin yorumun temmuz ayında acaba sen vize alabildin mi ?

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır