Şuanda Okuduğunuz İçerik
Oribi Analytics İle Web Ölçümleme Deneyiminizi Zenginleştirin

Oribi Analytics İle Web Ölçümleme Deneyiminizi Zenginleştirin

Oribi Analytics, web sitesi üzerinde ki kullanıcı deneyimlerini ölçmemize yarayan bir araçtır. Google Analytics gibi görünsede, hedef oluşturma ve görselleştirme Analytics’e göre daha kolay ve sadedir.

Google Analytics’de belli bazı metriklere dayalı (satış hunisi gibi) görselleştirilmiş raporlar ve sonuçlar oluşturmak bilgi ve deneyim gerektirir. Ancak Oribi, analizleme ve raporlama konusunda yeterli bilgiye sahip olmasanız bile size hedefleriniz doğrultusunda otomatik ve sade güzel raporlar oluşturabilir.

Oribi’nin Google Analytics’ten en büyük farkı, daha sade ve basit oluşudur. Genelde raporlar tek sayfada ve en önemli metrikleri göstererek oluşturulur. En basit örneği, sayfa görüntüleme raporuna tıkladığınızda, o raporda, ülkeleri, şehirleri, cihaz kırılımlarını, hafta içi – hafta sonu kırılımlarını, butonlara tıklamaları, sayfaya gelen trafiğin kanal dağılımlarını ve google kampanyalarınız varsa UTM dağılımlarını görüntüleyebileceksiniz.

Yani bu rapor için tek tek ülkeye tıklayıp ardından segment ya da dimension eklemeniz gerekmiyor. (Google Analytics’te ki gibi değil.)

Oribi’de kendi tercihlerinizi sisteme ekleyebilir ve direk o önceliklere istinaden raporları listeleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Oribi’nin En Büyük Artısı Nedir?

Oribi’de eventleri kodlama bilgisi olmadan ve başka bir araca gerek kalmadan oluşturabilirsiniz. Örneğin bir buton tıklama sayısını ve detaylarını ölçebilmek için Google Tag Manager’ı da iyi kullanabiliyor olmanız gerekiyor ve Tag Manager’dan kurulumu yapıp verileri Analytics’e göndermeniz gerekiyor. Ancak Oribi’de olay daha basit.

Web sitenizde tıklanan butonları buluyor ve size gösteriyor. Hangi butonu takip etmek istiyorsanız ona göre raporlar oluşturabilirsiniz.

Bir diğer en önemli artısı da Attribution. Google Ads’de ki Attribution Modeling’i duyduysanız bunun da aynı şekilde çalıştığını bilebilirsiniz.

Attribution Model Dönüşümlerinizi Daha İyi Anlamanıza Yardımcı Olur

Attribution model oluşturarak, conversionun oluştuğu customer journey dediğimiz kullanıcı yol aşamasını anlayabiliriz. Oribi de First Touch, Last Touch vb. olarak yazar. Google Ads’te ise bu First Click, Last Click ya da en çok kullandığımız Linear’dır. Yani kullanıcı ilk aşama da mı conversiona dönüşmüş ya da sonraki aşamalarda mı… Örneğin, kullanıcı Google Ads’te reklamımızı gördü tıkladı; ancak formu doldurmadı ya da ürünü satın almadı ve sayfayı kapattı. Akabinde Instagram’a girdi ve reklamımızı gördü tıkladı ve ürünü satın aldı ya da formu doldurup gönderdi.  Şimdi bu kullanıcının davranışına göre aslında Google Ads ile başlayan journey Instagram Ads ile bitti. Burada conversion tamamen Instagram Ads ten geliyor diyemeyiz mutlaka attribution modeller kullanarak kullanıcıların hareketlerini ve dönüşüme dönüştükleri aşamaları bilmemiz gerekiyor.

Oribi bunu sade ve profesyonel bir şekilde raporluyor. Bu rapora baktığınızda kullanıcıların yaptığı tüm tıklamaları teker teker analizleyebilirsiniz. Örnek görselleri aşağıda sizinle paylaştım.

Aşağıda ki ilk görselde “88% converted a single touchpoint”  ın anlamı dönüşümler %88 oranında ilk tıklamada oluşmuş %13 ise sonra ki tıklamalarda ya da diğer kanallar aracılığı ile.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Oribi Attribution Modellerini Listeleme

Kullanıcıların %13’ü diğer tıklamalardan oluştuğu için. %13 üzerine tıkladığımda kullanıcılar eşsiz id ile listeleniyor ve id lere tıkladığımda ise kullanıcıların ziyaretlerini ve web sitesi üzerinde ki tıklamalarını detaylı bir şekilde görebilirim. Aşağıda ki örnekte UK’den bir kullanıcı Google Paid ile web sitemize gelmiş, akabinde öncesi-sonrası fotoğraflara bakmış, hasta yorumlarını incelemiş ve son olarak formu göndermiş.

Bu özellik size kullanıcıların nasıl dönüşüm sağladığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Oribi User Journey İle Dönüşüm Tamamlanana Kadar Yapılan Aktiviteleri Gözlemleme

Oribi’yi Nasıl Kurabilirim?

Oribi‘yi ücretsiz deneyebilirsiniz. oribi.io üzerinden kendinize ücretsiz hesap açıp, hedeflerinizi panelinize (pin events) ekleyebilir ve sonuçları 24 saat sonra görebilir ve web sitenizi analytics açısından daha da iyi şekilde analizleyebilirsiniz.

Oribi’yi kurduktan sonra 24 saat beklemeniz gerekiyor.

Oribi’de hesap açtıktan sonra verilere ve rapora ulaşmanız için 24 saat geçmesi gerekiyor, 24 saat sonra hesabınıza giriş yaptığınızda, size web sitenizde oluşan etkinliklere ve kullanıcı davranışına göre hedeflerinizi tamamlamanızı isteyecektir. Bunu tamamladığınızda rapor ve verilere erişebileceksiniz.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Seval
1 Mart 2019 21:00

Tesekkurler..

© 2007-2022 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır