Şuanda Okuduğunuz İçerik
Türkiye’de Ekonomi Yerle Bir Olmuş, Enflasyon Çıldırmış, Dolar Şahlanmış

Ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz gibi bir de üstüne COVID-19 virüsü geldi. Anlayacağınız işler daha da karışık bir hal aldı. Peki bu gidişat bize ne gösteriyor?

Haberlerde tüm dünya ülkelerini perişan durumda gösterip, Türkiye’yi muhteşem pozisyonda tutmaya çalışan bu kanallar, koronavirüs döneminde bile algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak Twitter hesabından insanlara umut verecek ya da ekonomiyi nasıl güçlendirecek şeklinde planlı, programlı paylaşımlar yapsa gam yemeyiz. Dolar almış başını gidiyorken, enflasyon rakamları çıldırmış iken, Türkiye’nin dış borçlarını ödeyecek dövizi yokken, sayın Albayrak aşağıda ki gibi bir tweet atıyor. İşte o tarihten sonra dolar resmen şahlanmaya başlıyor.

Bir ülkenin hazine bakanı böyle tehdit eder gibi bir tweet atarsa şimdi hangi yabancı yatırımcı bu ülkeye gelip yatırım yapmak ister ki? Adamlar kendilerini beğenmeyen herkesi FETÖ örgütüne bağlı terörist ilan ediyor ya da hemen suç duyurusunda bulunup tüm mal varlığına her şeyine el koydurtuyor.

Şimdi sayın Albayrak güzel bir tweet atmış içeriğine lafım yok, ancak bu tweeti bırakın içişleri bakanı atsın ya da milli savunma bakanı atsın, neden hazine ve maliye bakanı atıyor? Tüm yatırımcılar Berat Albayrak’ı yakından takip ediyor. Yatırımcılar, içişleri bakanının tweetine kafa bile patlatmaz ama hazine ve maliye bakanının ağzından çıkan her şeyi pür dikkat dinlerler.

Zaten başarısız bir yönetimi var bir de üstüne bu şekilde kaba ve şiddet içerikli tweetler atması ortalığı iyice karıştırıyor.

Sayın Erdoğan şu sıralar yurtdışına topu atıyor ve yurtdışını suçluyor…. Ancakkk…. unutmayalım sayın Erdoğan bir zamanlar aşağıda ki gibi konuştu. Bakınız ne dedi…

Peki, koronavirüs ile olan mücadeleye ne diyorsunuz ?

6 Mayıs 2020 itibariyle Türkiye’de ki durum aşağıda ki gibidir.

 

6 Mayıs 2020 Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu
6 Mayıs 2020 Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu

 

Şimdi bu tabloya baktığımızda durumun iyiye gittiğini görmekteyiz. Umarım daha da iyi olur. Ancak, aklımızda bir takım soru işaretleri var. Bu soru işaretleri bu verilerin doğruluğu ile ilgili.

Şimdi IMF 9 Mart 2020 tarihinde koronavirüsten ya da COVID-19 dan etkilenen ülkelere yardım yapılacağını açıkladı. Bunu açıkladığı günün ardından Türkiye de ilk koronavirüs vakası görüldü. (Ne tasadüf değil mi?)

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

 

IMF'in Koronavirüs (COVID-19) Kapsamında Diğer Ülkeler İçin Hazırladığı Yardım Paketi
IMF’in Koronavirüs (COVID-19) Kapsamında Diğer Ülkeler İçin Hazırladığı Yardım Paketi

 

Peki hasta sayılarının bu kadar hızlı bir şekilde iyileşmesi? Acaba biz Avrupa’ya Türkiye’nin ne kadar güzel ve gelişmiş hastahanelerinin ya da sağlık sisteminin olduğunu mu göstermeye çalışıyoruz ? Bunun arkasında şov olamaz mı ? sorusunu da getiriyor akıllara. Tamam katma değeri yüksek mallar üretemiyoruz, ancak Türkiye’nin başta turizm sonrasında sağlık da hatrı sayılır bir değeri var yurtdışında ve dolayısıyla bu değerimizi de daha fazla arttırmaya çalışıyor olabiliriz.

Peki ya sokağa çıkma  yasaklarına ne diyorsunuz ?

Haklı yanları var, haksız ve eksik yanları da var. Şimdi diyelim ki Türkiye’de vaka sayısı sayıyla 0 yazıyla sıfır. Bu ülkenin gelir kaynağı turizm. Maalesef kapılarımızı diğer ülkelere kapatamıyoruz. Dövize ihtiyacımız var. Dışarıdan gelen herkesi kucak dolusu sevgiyle karşılıyoruz. Neden? Çünkü paramız yok.

Eeee sen Türkiye’yi eve hapsettin, üretimi durdurdun (inşaat hariç) millet aç kaldı, işten çıkarıldı, ekonomi zaten yerle bir oldu, enflasyon zaten çıldırmış durumda. Elin Avrupalısı ya da yabancısı gelecek bu ülkeye tatil yapmak için diye bütün virüsü yeniden getirecek bu topraklara. Nerede kaldı şimdi eve kapanma günleri?

Ayrıca bizim milletimiz tatile hasret… Şaka yapmıyorum, 3 tarafı denizlerle çevrili memleketimiz de denizi görmeyen insanlar var arkadaşlar. Üç tarafımız denizlerle çevriliyken yaz ayında denize girmeyen, giremeyen insanlar var. Neden? Çünkü pahalı gidemiyoruz. Bırakın bir sene kapatalım kapımızı hiç bir Avrupalı ya da farklı memleketten birisi Türkiye’ye tatile gelmesin ve iç turizm ile bir sene olsun uygun fiyatlarla bizler kendi ülkemizde tatil yapalım!

Biz ülkemizin kapılarını kapatmadığımız sürece bu virüs bu ülkeden gitmeyecek maalesef öyle. Kim ne derse desin.

Neyse şimdilik bu kadar yazı yeter, sonumuz hayır olsun demek düşer…

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır