Şuanda Okuduğunuz İçerik
Udemy’den Uzak Durun! Neden mi

Udemy’den Uzak Durun! Neden mi

Udemy.com aracılığıyla sektörden bir çok eğitimlere tüm dillerde erişebilirsiniz. Öğrenciler için harika bir platform olan Udemy eğitimciler için tamamen bir baş belasıdır.

Udemy’de ilk online eğitimimi Şubat 2019 tarihinde yayınladım, ancak eğitimi komple Temmuz ayında Udemy’den kaldırma kararı aldım. Bir daha kesinlikle Udemy’i kullanmayacağım ve orada eğitim vs. paylaşmayacağım.

Udemy’de bir eğitim yayınlarsanız Udemy ortalama eğitim ücretinin %75’ni kesecek ve size geri kalan %25’ini verecektir. Örneğin eğitiminiz 30-TL bandında ise hesabınıza geçecek para ortalama 7.5-TL olacaktır.

Eğer siz Udemy’de eğitim ücretinizi üst bantlara çıkarırsanız 190-TL ve üzeri gibi, Udemy yine gidecek eğitiminizi 29-TL gibi komik rakamlara satacak. Burada ki amaç tamamen Udemy para kazanmak istiyor, kesinlikle eğitimin gerçek ederi ne kadardır, eğitimci ne kadar almalıdır hiç bir şekilde önemsemiyor.

Sektörden konuştuğum diğer eğitimcilerin de aynı durumdan muzdarip olduklarını bildirmek isterim. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, dünyanın her yerinde durum aynı. Globalde de Udemy hakkında yapılan şikayetlere ve değerlendirmelere Google üzerinden ingilizce arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Şimdi sizinle çok basit bir şekilde neden Udemy’i kullanmamalısınız bir liste paylaşacağım.

  • Öğrencilerinizin e-posta adreslerine bile ulaşamıyorsunuz.
  • Ücret iadeleri ile ilgili hiç bir hakkınız yok, kullanıcı eğitimi alır tüm videoları indirir ve akabinde iadeye başvurur, sizin bu konuda yapabileceğiniz hiç bir şey yok. 30 gün içinde ücretsiz full-refund yani tam iade ilkesi var.
  • Yapılan kurs satışlarından çok komik rakamlarda gelir elde ediyorsunuz.
  • Siz kurs fiyatınızı belirtseniz bile Udemy kafasına göre fiyat belirleyip satış yapıyor.
  • Eğitim videolarınız kaç saat izlenirse izlensin size gerçekten bir değeri olmuyor.
  • Eğitim sizin markanız olmaktan çıkıyor Udemy’nin malına dönüyor.
  • Sistem tamamen Udemy’nin gelirlerini ön planda tutup çalışıyor.

Eğer Udemy’de eğitim yayınlarsanız eğitiminizi kaldıramazsınız!

Evet Udemy’de ki eğitiminizi kaldıramazsınız. Eğer eğitim içeriklerinizi silerseniz sistem bunun farkına varıyor ve size otomatik olarak aşağıda ki gibi bir mail atıyor.

Udemy'den Eğitim İçeriklerini Sildikten Sonra Atılan Mail
Udemy’den Eğitim İçeriklerini Sildikten Sonra Atılan Mail

Peki bir eğitimci olarak ne yapabilirim?

Eğer web siteniz var ise kesinlikle WordPress eklentisi LMS’yi kurup kendi eğitiminizi kendi platformunuzda yayınlamanızı öneririm. Bu eklenti hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

ŞUNADA GÖZ ATABİLİRSİN

Eğer web siteniz yok ve eğitiminizi ücretsiz olarak yayınlamak istiyorsanız YouTube’u kullanmanızı öneririm. Eğer 1,000 saat izlenme süresine erişirseniz YouTube’dan reklam geliri elde edebilirsiniz, ayrıca tüm platform tüm yetki sizde olur.

Not olarak, şuan da Udemy’de aktif olan Google Optimize eğitimime erişimim yok, Udemy kendi eğitimime beni engelledi. O yüzden Udemy’de Optimize eğitimine çalışıp bana mesaj atmaya çalışanlar ya da soru soracaklar sanmayın ki o hesaba artık erişimim var.

Google Optimize eğitimime yeni dijital pazarlama online eğitim platformumdan ulaşabilirsiniz. https://online.faruktoprak.com

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorumlar
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
barış
barış
29 Şubat 2020 5:14 pm

WordPress eklentisi LMS hakkında bana detaylı bilgi verirseniz veya yararlanacağım bir yer varsa çok sevinirim çünkü benim de udemy de çok kursum var ve kaldırmak istiyorum bu sömürücü sayfadan

© 2007-2020 Faruk Toprak www.faruktoprak.com İçerikler izinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.
Yukarı Kaydır